„V mnoha oblastech jižní Afriky nepršelo vůbec nebo málo a v mnoha zemích již pomalu končí či skončilo období vhodné pro výsadbu obilí. Výhled je skutečně alarmující. Celý region je navíc na problémy takového rozsahu špatně připraven. Zásoby jsou vyčerpány, ceny potravin stouply a podstatně se také zvýšil počet lidí se ztíženým přístupem k základním potravinám,“ varovala největší humanitární organizace ve svém nedávném prohlášení. Jak uvádí server Irinnews, jižní Afrika nyní pociťuje dopady působení El Niña, které se objevily v loňském roce. „Podle Famine Early Warning Systems Network se bude celý nadcházející rok vyznačovat podprůměrnými srážkami a vysokými teplotami. Následná potravinová krize potom patrně přetrvá do příští roku.“
Za největší oběť nízkých srážek je dle serveru Irinnews pokládána Jihoafrická republika, která je hlavním producentem kukuřice v regionu. „V loňském roce ovšem klesla produkce kukuřice v porovnání s rokem 2014 o 30 % a země musela naopak šest milionů tun kukuřice dovézt. Výsadba obilí navíc kvůli zpožděným dešťům začala později než obvykle. Sucho tvrdě dopadá na drobné zemědělce, z nichž někteří z důvodu bezvýchodné situace již spáchali sebevraždu. Stav nouze byl vyhlášen v pěti z devíti provincií,“ uvádí Irinnews a informuje rovněž o zhoršující se situaci v Malawi, kde úroda kukuřice ve srovnání s pětiletým průměrem poklesla o 24 % a více než pětina zdejšího obyvatelstva nemá dostatečný přístup k potravinám v odpovídající kalorické hodnotě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro