Že Putin uzavřel skvělou dohodu s Čínou? Prý je to jinak

10. 6. 2014 8:41

Politický geograf Michael Romancov se ve svém dnešním komentáři pro Hospodářské noviny zamýšlí nad právě uzavřenou dohodou mezi Ruskem a Čínou týkající se dodávek plynu. Rusko se v ní zavázalo zprovoznit naleziště, vybudovat infrastrukturu a stát se jakýmsi záložním dodavatelem plynu.

Že Putin uzavřel skvělou dohodu s Čínou? Prý je to jinak
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Kremelská média sice informují o uzavřené smlouvě velmi pozitivně, ozývají se však i opačné názory, které tvrdí, že Rusko se tak dostává do područí Číny. Romancov mimo jiné cituje nezávislého novináře Konstantina Gaaze, který svůj názor vyjádřil lapidárně: „Rusko požadovalo, navrhovalo, odcházelo od stolu a bouchalo dveřmi, zatímco Čína čekala a dočkala se!“

Romancov v této souvislosti nachází paralely v podobě Něrčinské smlouvy uzavřené roku 1727. Tehdy byly předmětem obdobné dohody dodávky kožešin a čaje, nyní plyn. Jedno mají ovšem obě smlouvy podle Romanceva společné a tím jsou nevýhodné podmínky pro Rusko. Romancov připomíná, že dohoda o dodávkách plynu pro čínský trh byla na stole již v roce 2010.

Tehdy ji však Rusko rázně smetlo ze stolu. Dochází tedy k přesvědčení, že hlavním důvodem, proč s ní nyní ruský prezident Putin souhlasí, je nepříliš pozitivní vývoj v současném rusko-ukrajinském konfliktu a snaha „dále fragmentovat Ukrajinu a k Rusku znovu připojit tzv. Nové Rusko“.

Romancov však zároveň dodává, že přesné znění čínsko-ruské smlouvy neznáme a do jisté míry tak můžeme o její výhodnosti či nevýhodnosti pro Rusko pouze spekulovat. Více snad podle něj napoví příští týdny a měsíce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exprezident Klaus udeřil na ČT: Skandální. Kulturní neomarxistická propaganda! Toto přebírají z německé televize

6:30 Exprezident Klaus udeřil na ČT: Skandální. Kulturní neomarxistická propaganda! Toto přebírají z německé televize

Exprezident Václav Klaus v textu pro páteční MF Dnes napsal, že donedávna netušil, jak Česká televiz…