Ze Sýrie uteklo podle OSN kvůli bojům přes čtyři miliony lidí

09.07.2015 9:11

Počet uprchlíků, kteří odešli ze Sýrie kvůli letitým bojům, přesáhl čtyři miliony. Oznámil to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Jde o největší migrační krizi vyvolanou jediným konfliktem. V Sýrii je mimo domovy 7,6 milionu lidí.

Ze Sýrie uteklo podle OSN kvůli bojům přes čtyři miliony lidí
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Boje v Sýrii trvají od jara roku 2011, kdy v zemi žilo asi 22 milionu lidí. Počet uprchlíků však stále stoupá, milion Syřanů opustilo svou zem v minulých deseti měsících.

„Jde o největší skupinu uprchlíků z jediného konfliktu za jednu lidskou generaci,“ sdělil vysoký komisař pro uprchlíky António Guterres k syrské krizi. Téměř polovina běženců je v Turecku, další pak v ostatních zemích sousedících se Sýrií – v Libanonu, Jordánsku a Iráku.

Guterres oznámil, že uprchlíci žijí v chudobě a nutně potřebují pomoc. Jeho úřad koncem června informoval, že se podařilo získat jen čtvrtinu z celkových 4,5 miliardy dolarů (109 miliard Kč), které potřebuje na pomoc pro syrské uprchlíky. Guterres tehdy upozornil, že peněz je tak málo, že nebude možné zajistit materiál a potraviny potřebné pro přežití běženců v příštím půlroce.

Kvůli syrské válce nechodí do školy zhruba 750.000 syrských dětí a pro nedostatek financí agentury OSN omezily letos pomoc, již dosud poskytovaly 1,6 milionu běženců. Guterresův úřad zaštiťuje asi 200 agentur. Pro uprchlíky je zapotřebí 5,5 miliardy dolarů, z toho 4,5 miliardy je určeno agenturám OSN a nevládním organizacím a zbylá miliarda pro země, které Syřanům poskytly ochranu. OSN do konce května dostala ze slíbených peněz jen 1,06 miliardy dolarů.

ČR chce přijmout 1500 uprchlíků

Syřané jsou ve stále větší míře mezi běženci, kteří se snaží dostat z Balkánu nebo přes Středozemní moře do Evropy. ČR chce do roku 2017 přijmout 1500 uprchlíků nejen ze Sýrie a 400 z nich ještě letos.

V Evropské unii se původně uvažovalo o přidělení kvót na přijetí uprchlíků, ale členské státy to nakonec odmítly a dohodly se na dobrovolném přijímání běženců. Do dvou let si mají rozdělit 40.000 uprchlíků, kteří jsou v Itálii a Řecku. Dále by měly přijmout 20.000 běženců, kteří jsou v uprchlických táborech mimo evropské území. Podle původní představy Evropské unie mělo Česko letos a příští rok přijmout dohromady přes 1850 běženců.

reklama

autor: čtk

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co je to dezinformace?

Proč není tento pojem legislativně uchopen a jak je možné, že i přesto vláda vyhazuje miliony za boj proti nim? Jak se dezinformace pozná?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ještě hůř s elektřinou. Eurostatu v žebříčku něco chybí. A pro Česko to pak vypadá bídně

6:50 Ještě hůř s elektřinou. Eurostatu v žebříčku něco chybí. A pro Česko to pak vypadá bídně

Máme nejdražší elektřinu v Evropské unii. Na tom trvá Agrární komora ČR i přes novou metodiku měření…