Že budou mladí v Ostravě volit Piráty? Tamní ANO jelo kampaň. A má pro ně lákadlo, které je může zajímat

16.09.2021 15:18 | Reportáž

„Jsem komunistka od osmnácti let a věřím, že KSČM za několik let opět zvítězí, hnutí Ano se mi ale také líbí, protože je vstřícné k sociální politice,“ tvrdila seniorka z Ostravy. „Babišovi už vůbec nevěříme, budeme volit Piráty, se kterými máme stejné názory,“ naopak kontrovali někteří mladí Ostravané. Parlamentnilisty.cz zjišťovaly názory lidí před volbami na jedné z akcí hnutí Ano v centru Ostravy.

Že budou mladí v Ostravě volit Piráty? Tamní ANO jelo kampaň. A má pro ně lákadlo, které je může zajímat
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Hnutí ANO připravilo před obchodním centrem Nová Karolina v centru Ostravy jednu ze svých předvolebních akcí.

Anketa

Je Andrej Babiš mladší obětí svého otce?

21%
62%
hlasovalo: 71683 lidí
Velkým překvapením skončila minianketa, kterou si redaktoři Parlamentni.Listy.cz udělali na menší volební akci hnutí ANO v Ostravě před známým nákupním centrem Nová Karolina. I když Moravskoslezský kraj patří nyní k baštám Babišova hnutí, které zde od roku 2017 převzalo do značné míry voličskou základnu sociální demokracie, většina lidí, jež jsme oslovili, měli jiného volebního favorita než hnutí ANO. A to i přes fakt, že byli dotazováni zástupci všech věkových kategorií.

Například místní třicátník Dan nám sdělil: „Proti hnutí Ano nic negativního nemám, ale budu volit jako i v předchozích letech ODS, k jejichž názorům mám asi nejblíž. Pokud by pak Babiš udělal po volbách koalici s ODS, o čemž se teď hodně hovoří, vůbec by mi to nevadilo, mám totiž mezi příznivci hnutí ANO dost kamarádů.“ 

Svým názorem nás pak dost šokovala velmi elegantní dáma Alena už v seniorském věku, kterou jsme nejprve mylně tipovali na voličku TOP 09, ta nám totiž sdělila: „Budu volit, jak to dělám po celý život, komunistickou stranu. Já jsem totiž už od osmnácti let komunistka. Můj manžel má úplně stejné názory jako já. Babišova strana mi přitom nijak nevadí, je k různým sociálním tématům hodně vstřícná. Protože historie se vždy opakuje, doufám, že i KSČM za několik let zase vyhraje parlamentní volby.“

Před obchodním centrem Nová Karolina diskutovali zástupci hnutí ANO s Ostravany. Foto: Jan Štěpán

Menší část populace k volbám opět nepůjde 

O tom, že někteří lidé jsou ještě nerozhodnutí nebo že volby budou ignorovat, nás přesvědčila Michaela z Frýdlantu nad Ostravicí, která přijela se svou náctiletou dcerou do Karoliny nakupovat, a jako několik dalších dotázaných uvedla, že voleb se s největší pravděpodobností nezúčastní, protože politikům už vůbec nedůvěřuje. 

Oblíbenost pirátské strany mezi mladými pak prezentoval manželský pár s dítětem ještě v kočárku. Maminka Tereza nám totiž prozradila, komu dá letos v říjnu svůj hlas: „Babiše určitě volit nebudeme, potom, co tady předvádí, už mu nevěříme. Naším favoritem jsou Piráti, máme stejné názory jako oni.“

Hnutí ANO připravilo v Ostravě předvolební akci. Foto: Jan Štěpán

„Čest“ premiérově straně zachoval pouze senior Jaroslav, který chválil hnutí Ano za vyšší životní úroveň v posledních letech a zejména za pravidelné bonusy důchodcům. 

Místostarosta Ostravy-Poruby: „Plánujeme masivní výstavbu nájemních bytů“

Anketa

Jste pro povinné očkování seniorů proti covidu-19?

26%
71%
hlasovalo: 41892 lidí
Menší volební akci připravilo ostravské hnutí Ano v polovině tohoto týdne před oblíbeným nákupním centrem Nová Karolina v centru města. Spojilo ho s rozdáváním Babišovy publikace s názvem Sdílejte, než to zakážou a případní zájemci o návštěvu volebního stánku si mohli také nechat vyšetřit svá mateřská znaménka. Stánek s volebními letáky jen občas navštívil někdo z kolemjdoucích. Znovu se potvrdilo, že pokud se mítinků nezúčastní některá ze známých tváří, je o předvolební agitaci mezi veřejností jen pramalý zájem. Nicméně i tak se mezi lidmi a zástupci hnutí Ano diskutovala některá zajímavá společenská témata. Dialog většinou vedl Miroslav Otisk, místostarosta městského obvodu Ostrava-Poruba. Ten se například vyjádřil k tolik diskutované bytové politice, jež je terčem kritiky především mladší populace, která v současné době jen velice nesnadno dosáhne na vlastní bydlení. „V Ostravě, a zvláště v našem porubském obvodu se teď připravuje velká stavební akce, která nemá v Ostravě už tak 30 let obdoby. V okolí ulice Polská se plánuje masivní výstavba nájemních bytů, kde by i činže měla být přijatelná jak pro mladé rodiny, tak i pro seniory. Koupili jsme také velký bytový dům Oblouk, jednu ze známých dominant Ostravy-Poruby, kde budou moci získat bydlení, po náročné rekonstrukci, naši občané. A v této bytové politice chceme i dále pokračovat,“ informoval místostarosta Otisk.

K dalšímu, dost kriticky diskutovanému tématu – navyšování míst úředníků ve státní správě – pak ještě dále uvedl: „Nejsem si vědom toho, že by u nás v Ostravě nějak horentně rostly počty úředníků, a když k tomu došlo, tak to bylo vždy pro užitek občanům, kdy se například viditelně zlepšovaly služby pro seniory či postižené. A co se týká výše úřednických platů, tak si myslím, že nás v tom soukromý sektor brzy dožene.“

Jestli argumentace zástupců hnutí Ano skutečně přesvědčí Ostravany, aby dali premiérově straně svůj hlas, anebo nás čeká na Ostravsku nějaké velké překvapení, ukážou až výsledky řádných parlamentních voleb, které budeme znát už ve druhém říjnovém týdnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Štěpán

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Chvilkařka“ Jana Filipová odhalila nebezpečný tandem kolem prezidenta Zemana. Skládá se ze tří lidí

7:16 „Chvilkařka“ Jana Filipová odhalila nebezpečný tandem kolem prezidenta Zemana. Skládá se ze tří lidí

Svého času jedna z nejviditelnějších demonstrantek spolku Milionu chvilek Jana Filipová se připojila…