Úvodem Valůch ukazuje na fakt, že doba se změnila, takže již není tak raritní, že senioři brouzdají na internetu. Ale většina z těchto nových uživatelů internetu si zatím dle experta osvojila pouze základní dovednosti, jako e-mail, Skype, používání prohlížeče, a nikoliv sociální sítě jako takové. Právě e-mail používá část seniorů jako náhradu za takovou sociální síť, kdy Facebook je pro ně zbytečně náročná aplikace. Valůch však v rozhovoru dodal: „Dřív nebo později si k němu taky cestu najdou.“
Dle vedoucího oddělení mediálního vzdělávání organizace Transitions užívá většina důchodců internet jako doplněk. „Když se zeptáte seniorů, jak tráví volný čas, je to spíše četba a setkávání se známými. Internet je trochu níž. Vyhledávají tam užitečné informace, od receptů až po dějiny, využívají ho ke komunikaci, když se třeba zhorší jejich mobilita,“ vysvětlil váhu internetu u seniorů Valůch.
A pokud jde o různé mýty o seniorech... K tomu odpověděl na otázku, zda ze svých výzkumů, které provádí, byl něčím překvapen. Odpověděl následovně: „O seniorech, o jejich mediální gramotnosti a o používání internetu existuje celá řada mýtů. Dost často to bývá zjednodušováno tak, že nejsou schopni se pohybovat v online prostoru, nejsou schopni si ověřovat informace, jsou méně mediálně gramotní než ostatní,“ zmínil; ale ve skutečnosti je to právě naopak.
Senioři jsou dle průzkumů stejně mediálně gramotní jako zbytek populace, prý však zaostávají v určitém segmentu, a to v používání technických prostředků jako právě sociálních sítí a chytrých mobilů či aplikací pro ně. „Prostě toho, co se neustále vyvíjí a pro člověka, který se s tím nenarodil a nevyrůstal, znamená potíž si na to zvyknout. Ale co se týče porozumění médiím, tam je mediální gramotnost naopak vyšší než u mladších generací. Starší lidé trochu zaostávají v hodnocení komunikačních záměrů, tedy představení si, proč někdo vytvořil sdělení, které k nim doputovalo,“ vysvětlil závěry svého výzkumu Valůch.
A dodal k tomu, že i spousta mladých má s tím problémy, ale jelikož ti přece jen vyrůstali s internetem, tak vědí, že spousta z věcí, které jsou na internetu, pravdou leckdy nebudou. „Starší člověk byl zvyklý na učesanější mediální prostředí. Měl veřejnoprávní média, televizi, rozhlas, komerční média. Pro něj je to těžší vyhodnotit, protože když do světa internetu přijde, není připraven na to, že tam existuje spousta aktérů, způsobů šíření zavádějících až lživých informací,“ dodal expert k informačnímu chaosu na internetu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle