Součástí studie byl příběh dvaadvacetiletého syna místního imáma Mohammada a jeho o tři roky mladší přítelkyně Jaelyny, která byla dcerou policisty. Dříve vystupovala jako roztleskávačka a studovala chemii. Mladý pár plánoval svatbu a poté líbánky v Sýrii, kde chtěli oba mladí lidé bojovat pod vlajkou Islámského státu. Na sociálních sítích se svým plánem několikrát pochlubili, až uvízli v sítích FBI. Po celé čtyři měsíce je sledovali agenti vydávající se za sympatizanty radikálního islámu. Na začátku srpna letošního roku napsali dopisy svým rodičům a připravovali se na odlet do Sýrie. Tam však neodjeli, protože je na jednom malém letišti v Mississippi zatkla zmíněná FBI.
Podle amerických úřadů výše zmíněný případ není rozhodně ojedinělý a podpora ISIS ve Spojených státech již dávno přesáhla podporu al-Káidy. Jak již před několika měsíci konstatoval šéf FBI James Comey, radikálové mají podporu stovek až tisíců Američanů. V současné době probíhá asi 900 samostatných vyšetřování spojených s radikálním islámem. Všeobecně se nyní hovoří asi o 250 Američanech, kteří odcestovali do Sýrie nebo Iráku a připojili se k Islámskému státu, či se o to pokusili. Z napojení na Islámský stát bylo od května loňského roku obviněno 71 Američanů, z toho 56 případů spadá do letošního roku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro