Že před 30 lety bylo líp? Jan Hřebejk se pohádal. Kvůli „obyčejným lidem“

03.03.2020 7:09

Na první díl nového dokumentárního pořadu Paměť města Alžběty Medkové v Českém rozhlasu, který prostřednictvím názorů vybraných lidí porovnává minulý a současný stav jednotlivých pražských čtvrtí, prostřednictvím svého twitteru upozornila novinářka a aktivistka Apolena Rychlíková. „Agitka,“ odsoudil pořad režisér Jan Hřebejk. A následovala bohatá slovní přestřelka mezi ním a Rychlíkovou.

Že před 30 lety bylo líp? Jan Hřebejk se pohádal. Kvůli „obyčejným lidem“
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Režisér Jan Hřebejk

V pořadu se podle popisu jednotlivých dílů, který sepsala právě Rychlíková, hovoří o tom, že život v Praze se poměrně drasticky změnil v souvislosti s rozmachem globálního turismu. „Všechny zajímá jen byznys, ne to, že se nemůžeme vyspat,“ hovoří na téma masového turismu zakladatel iniciativy Za snesitelné bydlení Petr Městecký. S turismem do Prahy dorazil i hluk, nepořádek, každodenní večírky.

Anketa

Má Česko vyslat armádu či policii na obranu Řecka před migranty?

99%
1%
hlasovalo: 28022 lidí


Rozebírají se i jednotlivé čtvrti. V pořadu padne, že Smíchov se proměňuje v dopravní kapsli. Jedna z důchodkyň přikládá, že nová zástavba vůbec nerespektuje potřeby obyvatel a že smíchovští nebudou svou čtvrť už brzy poznávat. U Holešovic je vytýkáno, že v nich stojí „rezidence s byty za víc než deset milionů, na něž Češi povětšině nedosáhnou“.

Problém v dokumentu bude představovat i Karlín, a to z toho důvodu, že se „živelná část města sterilizuje“. Nejvíce to prý odnáší romská komunita, neboť právě Romové podle pořadu „byli po povodních vystěhováni ze svých původních domovů“ a „na jejich místo naskočily bílé límečky“.

Ze Žižkova prý pro změnu „téměř zmizeli nejen jeho původní obyvatelé, ale třeba i ‚knajpy‘“. A centrum města údajně přináší především „stísněnost a pocit nepatřičnosti“.

Rozhlasový dokument, jehož první díl se zabývá Smíchovem, si můžete poslechnout zde:

„První díl už online! Jak se dnes žije na Smíchově? Na co lidé, vzpomínají? Z čeho mají obavy? Tak poslouchejte – i když je to vcelku depka,“ uvedla aktivistka na Twitteru o rozhlasovém pořadu Alžběty Medkové Paměť města.

Na slova o „depce“ reagoval režisér Jan Hřebejk slovy: „Ano, je to depka, protože to je agitka.“


To Rychlíkovou popudilo a s reakcí: „Lol a čím?“ započala vysvětlovat, že jestli to není tím, že „po třiceti letech, kdy bydleni a právo na město komentují jen developeři, dostali prostor lidi, kterým se hůř a hůř žije?“ „Well... Já nevím, no. Mně tyhle tunelovité pohledy připomínají ze všeho nejvíc období před rokem 89. Kritikou si systém rozvracet nedáme!“ odmítla rázně Hřebejkova slova.


Ten se vytasil s kritikou perspektivy, že „před 30 a více lety se tu čile hovořilo s občany a před třiceti lety se přestalo a od té doby už se hovoří jen s developery“. Doplnil, že „tomu věří jen ten, komu je ideologie blíž než realita“.



„A mimochodem: ten náš projekt se jmenuje Paměť prostě proto, že dává prostor vzpomínat, a to úplně obyčejným lidem. Tu ideologii do toho vkládáte vy. My se to jen budeme snažit ještě z různých odborných hledisek kontextualizovat,“ reagovala na to novinářka.


Hřebejk jí na to již stručně odpovídá, že to bude potřeba. „Kontextualizujte, to přesně bude potřeba, to tam chybělo,“ napsal. Rychlíková ale neustala a strefovala se do režiséra dál. „Uvidíte sám, co k tomu říkaj odborníci. Tbh: Vy tu otázku ideologizujete a zplošťujete, protože nesedí do vašeho pohledu na svět. Ale o bydlení a veřejném prostoru mají mluvit i lidé, kteří třeba nechtěj na nábřeží šedesátimetrové ruské kolo a jsou ohroženi. Je to věc veřejná,“ vzkázala. Po těchto slovech zatím nepřibyla žádná další reakce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …