Že stát ve stáří pomůže? Tomu věří pět procent Čechů

24.10.2012 17:23

Pouze pět procent Čechů věří, že stát je schopen zajistit péči o své občany ve stáří. Naopak více než třetina neočekává od státu nic a spoléhá plně na sebe. Většina lidí počítá s tím, že státní důchod doplní z vlastních úspor. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost AWD uskutečnila agentura Perfect Crowd mezi 900 respondenty.

Že stát ve stáří pomůže? Tomu věří pět procent Čechů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto

"O hrozící krizi penzijního systému se mluví už delší dobu a řada lidí díky tomu začala víc myslet na své vlastní úspory. Zároveň s tím ale poroste počet lidí, kteří budou tvrdě vyžadovat, aby stát za odvedené daně skutečně plnil svoje funkce," uvedl hlavní analytik AWD Tomáš Rampula.

Typický Čech si na penzi už nyní sám spoří v průměru 500 korun měsíčně, obvykle formou penzijního připojištění. Jiné typy investic, které mohou zvýšit příjmy ve stáří, například nákup akcií se zajímavou dividendou nebo investice do podílových fondů, zatím prý v Česku příliš populární nejsou. Většina Čechů o nich nemá dost informací, a tak sází raději na jistotu.

Dosud využívané systémy spoření má nyní doplnit další dobrovolné spoření, které stát finančně podpoří. Experti ale opakovaně upozorňují na to, že ani druhý pilíř penzijního systému není řešením problémů, které kvůli stárnutí populace hrozí. "Prakticky jedinou cestou zabránění radikálního snížení životní úrovně v penzi je dlouhodobé budování vlastních úspor, spoléhat se jen na stát skutečně nelze," dodal Rampula.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

7:30 Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

TÝDEN V MÉDIÍCH Pořádně vedle šlápla eurokomisařka Věra Jourová svým vyjádřením k volbám, které čeka…