"O hrozící krizi penzijního systému se mluví už delší dobu a řada lidí díky tomu začala víc myslet na své vlastní úspory. Zároveň s tím ale poroste počet lidí, kteří budou tvrdě vyžadovat, aby stát za odvedené daně skutečně plnil svoje funkce," uvedl hlavní analytik AWD Tomáš Rampula.
Typický Čech si na penzi už nyní sám spoří v průměru 500 korun měsíčně, obvykle formou penzijního připojištění. Jiné typy investic, které mohou zvýšit příjmy ve stáří, například nákup akcií se zajímavou dividendou nebo investice do podílových fondů, zatím prý v Česku příliš populární nejsou. Většina Čechů o nich nemá dost informací, a tak sází raději na jistotu.
Dosud využívané systémy spoření má nyní doplnit další dobrovolné spoření, které stát finančně podpoří. Experti ale opakovaně upozorňují na to, že ani druhý pilíř penzijního systému není řešením problémů, které kvůli stárnutí populace hrozí. "Prakticky jedinou cestou zabránění radikálního snížení životní úrovně v penzi je dlouhodobé budování vlastních úspor, spoléhat se jen na stát skutečně nelze," dodal Rampula.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska
- 20:00 Milion chvilek v akci. Korespondenční volba. Tohle chystají na podzim