Zelenskyj: Jsme součástí svobodného světa. Rusko je osamocené

9.5.2022 7:46 dop. | Ze sítí

Během neděle se podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ukázalo, že je Ukrajina „plnohodnotnou součástí svobodného světa a sjednocené Evropy“. „To je zřejmý kontrast k osamocenosti Moskvy ve zlu a nenávisti, kterou všichni uvidí zítra,“ podotkl směrem k dnešní oslavě dne vítězství SSSR. Rusové podle Zelenského zapomněli na důležitost toho, že se hrůzy války v Evropě nikdy neměly opakovat. „Zapomněli na to, co bylo důležité pro výhru ve druhé světové válce,“ řekl a ukázal na ruské zabíjení civilistů ve škole v Bilohorivce.

Zelenskyj: Jsme součástí svobodného světa. Rusko je osamocené
Foto: Volodymyr Zelenskyj FB
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Anketa

Je sněmovní opozice (ANO a SPD) dostatečně důrazná v boji s vládou?

hlasovalo: 36011 lidí
Zelenskyj na videu, kde hodnotí neděli, coby důležitý den pro Ukrajince, zmínil návštěvu kanadského premiéra Justina Trudeaua, který v neděli do země přicestoval neohlášeně.

„Jsem vděčný, že Justin navštívil naši zemi. Zrovna teď, v tento den. Je to velmi silný signál podpory a víry v budoucnost našich lidí,“ komentoval schůzi Zelenský a podotkl, že delegace obou zemí při Trudeauově návštěvě vedly bilaterární jednání o ekonomické a obranné spolupráci.

Výsledkem jednání je podle Zelenského například odblokování všech obchodních bariér Kanadou na jeden rok. Podle ukrajinského prezidenta z tohoto kroku může vzejít spolupráce obou zemí například při čištění země od min, kterých po Ukrajině „ruští okupanti zanechaly tisícovky“.

Dále zmínil účast Ukrajiny na schůzi největších ekonomik světa G7. Ty se zároveň zavázaly ukončit závislost na ruské ropě, buď úplným zákazem, nebo postupným ukončením dovozu.

Hlavy Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Spojeného království a Spojených států se na schůzi za účasti Zelenského také zavázaly „podniknout další kroky, aby pomohly Ukrajině zajistit svobodnou a demokratickou budoucnost, jakož i bránit se a odrazit budoucí akty agrese.“

„Je to poprvé, co Ukrajina získala možnost účastnit se schůze lídrů G7. Největších světových demokracií,“ podotkl prezident Ukrajiny. Na schůzi prý vyzval k nutnosti navýšit sankce vůči Rusku a k vytvořeních takových podmínek pro Ukrajinu, aby došlo k co nejrychlejšímu ukončení války. Hovořilo se i o poválečné obnově země.

Za hlavní věc Zelenskyj označil měnící se postavení Kyjeva ve světě. „Cítil jsem silnou světovou ochotu nám pomoci. Dosáhli jsme tohoto historického výsledku, protože je celému světu jasné, že Ukrajina je v této válce na straně dobra,“ řekl.

Rusko podle Zelenského válku prohraje, protože „zlo vždycky ztrácí“.

Ukrajinský prezident dále zmiňoval návštěvu americké první dámy Jill Bidenové v Užhorodu, setkání s chorvatským premiérem, včerejší koncert skupiny U2 v Kyjevě či výroky německého kancléře o nutnosti zemi pomoci.

„Jsem si jist, že tento den na Ukrajině ukázal, že jsme již plnohodnotnou součástí svobodného světa a sjednocené Evropy. To je zřejmý kontrast k osamocenosti Moskvy ve zlu a nenávisti, kterou všichni uvidí zítra,“ shrnul neděli plnou státních návštěv a slov podpory vůči Ukrajině Zelenskyj s poukazem na dnešek, kdy je v postsovětských zemích včetně Ukrajiny i Ruska slaven den vítězství.

Ukázal přitom na další z mnoha případů, kdy se Moskva místo na vojenské objekty zaměřila na zabíjení civilistů. V sobotu totiž Rusko zaútočilo na školu v obci Bilohorivka, ve které se v krytu schovávalo asi 90 lidí, zachránit se mělo podařit jen 30 z nich. Rusové též útočili na rezidenční budovu v Oděse či ostřelovali oblast Donbasu a okolí Charkova a Sum.

„Rusové zapomněli všechno, co bylo důležité pro výhru ve druhé světové válce. Ale Ukrajina a celý svobodný svět si to připomíná,“ jmenoval dále ukrajinský prezident s tím, že se hrůzy války už nikdy neměly opakovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA ovládly Evropu. Ale svět? Petr Drulák nemá pro spojence dobré zprávy

14:02 USA ovládly Evropu. Ale svět? Petr Drulák nemá pro spojence dobré zprávy

Profesor Drulák byl nedávno hostem Rádia Univerzum, kde hovořil o širších následcích rusko-ukrajinsk…