Zelenskyj: Ruská genocida dopadne na ruské vedení, velení i vykonavatele

01.03.2023 7:42 | Ze sítí

Volodymyr Zelenskyj opět promluvil k veřejnosti. Pronesl dva projevy. V obou zdůraznil, že Ukrajina zvítězí, ruská tyranie bude poražena a po válce se otevřou velké příležitosti pro podnikatele. Zato firmy, které dnes pomáhají Rusku, budou mít zaděláno na problém. A přidal ještě jedno varování. „Genocidní politika Ruska vůči našemu lidu bude mít zcela jistě nevyhnutelné právní důsledky pro všechny, kdo takovou politiku vymysleli, schválili a provádějí. A chci zdůraznit: nejde jen o vykonavatele, ale také o nejvyšší politické a vojenské vedení teroristického státu,“ zdůraznil Zelenskyj.

Zelenskyj: Ruská genocida dopadne na ruské vedení, velení i vykonavatele
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pronesl v poslední únorový den hned dva projevy. V prvním promluvil na jarním zasedání představenstva Národní asociace výrobců.

„Zdravím vás ze svobodné Ukrajiny a děkuji vám za pozornost a podporu našeho boje za svobodu a nezávislost. A jsem si jist, že nikdo z vás nepochybuje o tom, že tento boj vyhrajeme. Ukrajina je skutečně místem, kde demokracie porazí tyranii. Jednotná demokracie - ukrajinská, americká, všech našich spojenců a partnerů. Co však bude naše společné vítězství znamenat? Nejde o čistě ideologický boj. Ano, dokážeme, že demokracie je silnější než tyranie. Když Rusko prohraje, dokážeme, že teroristické státy nemohou překonat sílu sjednoceného demokratického světa. A když obnovíme naši územní celistvost, obnovíme také plnou moc mezinárodního práva, které je stejně důležité pro všechny na světě,“ zdůraznil Zelenskyj.

Podle Zelenského se také ukáže, jestli v této válce zvítězí. „V čem bude kreativita lidské mysli úspěšnější? Ve službě dobru, nebo zlu? V čem bude mít větší perspektivu - v tvrdé práci, nebo ve spoluúčasti na vydělávání peněz z agrese?“ položil otázku.

Zelenskyj nepochybuje, že zvítězí dobro a kreativita a ta otevře trh dobrým podnikatelům, kteří se prosadí a zviditelní a vydělají. „Právě na Ukrajině spojíme ekologickou transformaci s bezpečnostní transformací a vytvoříme příklad pro stejnou transformaci v jiných zemích,“ uvedl Zelenskyj. Zdůraznil, že bude třeba obnovit spoustu průmyslových podniků. Podle ukrajinského prezidenta to bude velký úkol, ale reálný úkol. Zelenskyj věří, že budou obnoveny průmyslové podniky, zemědělské podniky i výroba zbraní, a to včetně bezpilotních dronů.

Naproti tomu, ti, kteří dnes pomáhají Rusku, které podle Zelenského bezpochyby prohraje, se budou potýkat s velkou reputační krizí.  

„A já vás vyzývám, abyste se na tato vítězství připravili již nyní, abyste na Ukrajinu přijeli již nyní. Aby v době, kdy obnovíme mír, vaše tvrdá práce již přinesla výsledky. Věřím, že tomu tak bude! Děkuji vám za pozornost! Všechny vás zvu na Ukrajinu! Sláva našim statečným vojákům! Sláva Ukrajině!“ uzavřel svůj první projev.

Ve druhém projevu se obrátil ke svým spoluobčanům. Ty ujistil, že se Ukrajina chystá na další ofenzivu, na osvobození dalších míst od ruských okupantů. „Máme na paměti tento náš spravedlivý cíl a každým dnem se blížíme k jeho naplnění. Ukrajina bude svobodná. Celá Ukrajina,“ řekl Zelenskyj.

Připomínal, že před rokem pátý den invaze podala Ukrajina přihlášku do EU a za rok v tomto směru udělala obrovský kus práce. Tak to vidí ukrajinský prezident.

„Další příklad. Dnes v našem energetickém systému nebyl žádný nedostatek. V celé zemi nedošlo k žádným výpadkům elektřiny. Na dosažení tohoto výsledku pracovaly tisíce lidí každý den. Obnovily to, co bylo možné obnovit po ruských úderech. Chránily energetickou soustavu. Pomohly městům, obcím a lidem. Hrozba samozřejmě stále trvá. Samozřejmě budeme bojovat a bránit se. Rozhodně vydržíme, ať už nepřítel udělá cokoli. Děkuji každému, kdo se na tomto úkolu podílel!“ zdůraznil Zelenskyj.

Stejně tak své spoluobčany ujistil, že ruští pachatelé hrůz budou potrestáni. Na Ukrajinu prý dorazil prokurátor Mezinárodního trestního soudu Karim Khan, s nímž toto všechno probírali.

„Genocidní politika Ruska vůči našemu lidu bude mít zcela jistě nevyhnutelné právní důsledky pro všechny, kdo takovou politiku vymysleli, schválili a provádějí. A chci zdůraznit: nejde jen o vykonavatele, ale také o nejvyšší politické a vojenské vedení teroristického státu. ... Samozřejmě to není snadná práce. Ale reagovat na ruské zločiny tváří v tvář této agresi právě z hlediska právního státu a právě s mocí mezinárodního soudu je to, co bude sloužit jako jedna ze záruk dlouhodobé budoucí bezpečnosti Ukrajinců i ostatních národů. To zajistíme,“ ujistil své spoluobčany Zelenskyj. „Zvláštní pozornost věnujeme takovým ruským zločinům, jako je deportace našich lidí a deportace ukrajinských dětí. Celý tento ruský genocidní systém, od ozubených koleček až po architekty, rozbijeme a postavíme před soud,“ rozvedl myšlenku.

Pokud jde o situaci na frontě, ta podle Zelenského zůstává složitá především u Bachmutu.

„Uvedu jen jeden příklad. V současné době se schůzky štábu konají poměrně často - nejméně dvakrát týdně. Poslední schůzka se konala ve čtvrtek. A dnes generál Syrskij oznámil, že od poslední schůze bylo jen v jeho směru zabito asi 800 nepřátel. Rusko vůbec nepočítá lidi, posílá je neustále šturmovat na naše pozice. Intenzita bojů se jen zvyšuje. Děkuji všem ukrajinským bojovníkům, kteří navzdory tomuto šílenému tlaku okupantů brání naše pozice a ničí ruskou armádu! Děkuji každému, kdo podporuje naše bojovníky!“ řekl ukrajinský prezident.

Ale ukrajinská krev bohužel neteče jen u Bachmutu.

„Generál Moskaljov informoval o situaci v okolí Chersonu a v regionu. Tento den došlo v Chersonské oblasti k více než 30 případům ruského ostřelování! Ostřelovali jen ulice. Upřímnou soustrast všem, kteří přišli o své blízké. Dnes jsme již přišli o čtyři lidi. Uděláme vše pro to, abychom teroristy porazili,“ přislíbil Zelenskyj.

A podruhé se rozloučil zvoláním „sláva Ukrajině“.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Přes 13 000 mrtvých , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseTravolta65 , 01.03.2023 9:02:25
v občanské válce na Donbase co trvala 8 let nikoho nezajímaly !A byli to hlavně civilisté s odstřelování zakázanými zbraněmi .Minské dohody nikoho nezajímaly !uvidíme jaké důkazy nastřádala druhá strana ?

|  6 |  0

Další články z rubriky

Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

20:28 Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

Ostravák, komentátor a úspěšný bloger Ladislav Větvička byl hostem moderátora Tomáše Lukavce v jeho …