Zelený Liška před volbami: Všichni ti protievropští extremisté jsou Putinovi trojští koně

20.05.2014 15:57

Případný úspěch extremistů a populistů v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu by hrál do karet ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, apeluje na voliče lídr Strany zelených do EP Ondřej Liška. „Nesmíme dovolit, aby tito Putinovi trojští koně v EU uspěli,“ říká.

Zelený Liška před volbami: Všichni ti protievropští extremisté jsou Putinovi trojští koně
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Pouhý den po odvolání ministra spravedlnosti Pospíšila, svolal předseda Strany zelených Ondřej Liška demonstraci

 „Evropská unie dnes stojí na křižovatce. Buďto bude schopná usilovat o společnou energetickou strategii a hlubší spolupráci v zahraniční a bezpečnostní politice, nebo se vydá směrem opačným – k dezintergaci a marginalizaci, cestou nacionalistických hnutí,“ uvádí Liška ve svém článku.

Rozdrobená a slabá Evropa by ale neměla šanci významně ovlivňovat své vztahy s Ruskem, Čínou či USA. A právě destabilizace Evropy hraje podle Lišky do karet Kremlu. „Z výroků řady pravicových i levicových populistů je přitom jasné, že stojí na straně Putina,“ podotýká.

„Marine Le Pen, šéfka Národní fronty ve Francii, při své návštěvě v Moskvě obvinila EU a USA z rozdmýchávání nové studené války. Šéf britských populistů Nigel Farage Putina obdivuje jako vynikajícího politika. Podobně uvažuje i nizozemský Geert Wilders nebo fašisté z řeckého Zlatého úsvitu,“ ukazuje na Putinovy přívržence. K nim lze prý přičíst i maďarského premiéra Viktora Orbána, který se dohodl s Kremlem na financování jaderného programu, přičemž ignoroval protestní hlasy evropských spojenců. Levice pak adoruje Putina jako symbol odporu proti globální nadvládě Západu.

Celý text ZDE.

V české politice máme trojské koně Ruska

I my máme podle něj v českém politickém rybníčku Putinovy přívržence. „Okamurovec Šarapatka jel za peníze belgické extremistické organizace, evidentně napojené na Putina, 'dohlížet' na 'referendum' na Krymu. Komunisté naprosto nekriticky přejímají kremelskou rétoriku, jako kdyby se ani u nás, ani v Rusku od roku 1989 nic nezměnilo. Někteří poslanci sociální demokracie neváhají jít slavit Den vítězství na ruskou ambasádu či kritizovat svého vlastního ministra zahraničí za pevný postoj směrem k Rusku. I lídr sociální demokracie do EP Jan Keller označil vstřícnost EU za příčinu krize na Ukrajině, odmítl podpořit novou kyjevskou vládu a xenofobně strašil, že 'nás může zachvátit vlna Ukrajinců',“ ukazuje Liška na ohrožovatele evropské jednoty a bezpečnosti.

Nešetří ani ODS a Svobodné. „Stejně tak ale dělají Putinovi užitečné idioty ODS a Svobodní se svojí ideologickou snahou za každou cenu Evropskou unii oslabovat a rozkládat zevnitř. Vycházejí přitom z učení svého guru Václava Klause, který měl vždy pro Rusko slabost. Jenže bezpečnost Evropy neviditelná ruka trhu nevyřeší,“ uvádí.

„Skutečně bychom se cítili bezpečněji v takové unii, jakou si představují pravicoví a levicové populisté?“ pokládá si řečnickou otázku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně bylo populistického na návrhu ANO zmrazit platy politiků?

Protože nyní už to chcete taky, když vás k tomu vyzval i prezident. V čem bude váš návrh od toho opozice nepolulistický? A co, že jste (až) nyní tak otočili? A proč je vůbec třeba, aby byly platy politiků pravidelně valorizovány, když spousta jiných skupin lidí, ale i třeba státních profesí se stejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchod 14 tisíc. Řízek neviděla rok. Teď šok za 3 tisíce

16:06 Důchod 14 tisíc. Řízek neviděla rok. Teď šok za 3 tisíce

Vysoká inflace, nízké důchody… Nová realita českých důchodců. Paní Olga se svým důchodem čtrnáct tis…