Zelený k*ndy! Vše zničí, já takový svět nechci, zní u nás k „dani z masa“. A z Německa chodí nové info

8. 8. 2019 9:54

Němci, připravte si peněženky, bude se zdražovat. Jak píše server Deutsche Welle, němečtí politici od Zelených a sociálních demokratů podali návrh, aby maso bylo vyňato ze sedmiprocentní sazby DPH a přesunuto do standardní devatenáctiprocentní. V sedmiprocentní sazbě se podle Deutsche Welle přitom nachází většina potravin. Proč? Kvůli ochraně klimatu. A nejen proto, jak se ukazuje. Z Česka už se ozvalo: „Šílenci. Zlikvidují ekonomiku.“ A opět se hovořilo o zelených kundách...

Zelený k*ndy! Vše zničí, já takový svět nechci, zní u nás k „dani z masa“. A z Německa chodí nové info
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prodej masa

„Jsem pro zrušení zlevněné sazby DPH na maso a použití získaných prostředků a vyčlenění těchto prostředků pro ochranu zvířat, řekl tiskový mluvčí Zelených Friedrich Ostendorf. Dle Rainera Spieginga z německé SPD je zdanění masa „cesta vpřed“. Zákonodárci prý navrhli, aby získané prostředky byly použity na zlepšení ochrany zvířat, zvláště když sílí kritika vůči producentům masných výrobků kvůli tomu, v jakých podmínkách zvířata žijí.

Anketa

Jste pro zavedení ,,daně z masa", jak se o tom vážně uvažuje v Německu?

5%
95%
hlasovalo: 12739 lidí

Mluvčí pro zemědělskou politiku z řad CDU Angely Merkelové je k plánu taktéž vstřícný. Ovšem pod jednou podmínkou: „Tento návrh může být konstruktivní. Ale zvýšený výběr daní by měl být použit na podporu farmářů, aby mohli restrukturalizovat.“ Nicméně spolková ministryně pro zemědělství Julia Klöcknerová si myslí něco jiného. Návrhy podle ní ukazují, jak je důležité podporovat živočišnou výrobu v době, kdy spotřeba masa klesá, ale maso se kvůli tomu prý zdražovat nemusí. Farmáři by neměli odnést úsilí vlády, říká.

Dle Deutsche Welle nesouhlasí ani lídr Zelených Robert Habeck. Ovšem z jiného důvodu. Zdanit maso podle něj není dost. Tvrdí, že se musí překopat celý systém daně z přidané hodnoty, aby se vyšlo vstříc péči o životní prostředí. Proti návrhu se vyjádřila opoziční Die Linke (Levice) a Alternativa pro Německo. V ekologických kruzích je debata o snížení spotřeby masa velmi živá a již několik výzkumných institucí vyprodukovalo prognózy, které říkají, o kolik se spotřeba masa musí snížit. Jedna z navrhovaných „diet“ například počítá se 14 gramy červeného masa, 29 gramy kuřecího a 13 gramy vaječné hmoty. Na den.

Celý článek ZDE

Fotogalerie: - Úroda řepky a obilí

Český statistický úřad zveřejnil první lodhady let...
Letos má být podle prvních odhadů sklizeno 7 019 t...
Český statistický úřad zveřejnil první lodhady let...
Český statistický úřad zveřejnil první lodhady let...
Odhadovaná sklizeň řepky 1 239 tisíc tun je o 12,2...
Český statistický úřad zveřejnil první lodhady let...

Návrh německých zákonodárců vzbudil pozornost i v Čechách. Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler říká: „V těchto dnech jsme otevřeli náš trh masu z Jižní Ameriky a snížili jsme clo pro maso z USA. Nakonec Němci zvýší daň na maso.Dalši pokus zlikvidovat ekonomiku Evropy. Je fakt, že pokud se tu propadne ekonomika třeba o 10 %, pak snížíme emise CO2 o 1 %, snad...Tedy, pokud nevyrobí v USA či Argentině více masa...“ A přidává otázku: „Ale za co si ho koupíme?“

Zatímco německá SPD se k návrhu zřejmě hlásí, česká SPD nikoliv, alespoň podle slov poslance Radovana Vícha. „V sousedním Německu se prostě úplně zbláznili. Tamní zelení šílenci asi trpí nemocí šílených krav. Potřebují získat peníze na integraci nekompatibilních ilegálních imigrantů, a tak plánují zvednout PHM (pohonné hmoty – pozn.red.) a tím se zvedne cena veškerého zboží, a oni ještě zdraží maso o 13 procent? Jsem zvědavý, jak dlouho to Němci ještě vydrží. Pak se nemohou divit, že posiluje AfD,“ komentuje úvahy v německých politických kruzích.

„Já jsem si nejdříve myslel, že to je fór. Teď se bojim, ze zavedou daň z dítěte, protože děti jsou prý velmi neekologické. Já takový svět nechci,“ reaguje krátce ekonom Vladimír Pikora.

A analytik Štěpán Kotrba opět použil své oblíbené úsloví: „Takhle to vypadá, když se zelený kundy dostanou k moci. To jen tak pro informaci.“

A k tématu se také obsáhleji vyjádřila ekonomka Hana Lipovská:

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oceňte Salviniho, netrestejte ho! Okamura odevzdal dopis Itálii. Silná sestava. A pozor, překvapení

12:59 Oceňte Salviniho, netrestejte ho! Okamura odevzdal dopis Itálii. Silná sestava. A pozor, překvapení

Lídr SPD Tomio Okamura se rozhodl předat dopis na italském velvyslanectví v Praze. Chce jím podpořit…