Zeman: Kdo tvrdí, že navážu na Klause, je analfabet

28.01.2013 7:09

Budoucí prezident Miloš Zeman (SPOZ) v rozhovoru pro pondělní Právo zdůrazňuje, že se nechystá zasahovat do osudu žádné politické strany a rozhodně to nebude on, kdo vyvolá předčasné volby. Zeman také jasně zdůraznil, že nebude pokračovatelem Václava Klause na Hradě, jak tvrdí řada komentátorů. Zároveň však znovu ocenil opoziční smlouvu uzavřenou s Klausem na přelomu století.

Zeman: Kdo tvrdí, že navážu na Klause, je analfabet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Miloš Zeman vystoupil v debatním pořadu Václava Moravce na radiu Impuls. Den před ním byl hostem Karel Schwarzenberg
reklama

Vláda se podle Miloše Zemana neopírá o stabilní většinu, proto by si sama měla uvědomit, že předčasné volby zemi pomohou od politických turbulencí. A pokud by předčasné volby vyhrála ČSSD, Zeman by jí jako prezident doporučil sestavení menšinové vlády s podporou nejsilnější opoziční strany, tento model se prý v české minulosti osvědčil.

Ke Klausovi mě může přirovnat jen politický analfabet

„Sám bych doporučoval, tak jako v minulosti, aby byla sestavena menšinová vláda vítězné strany s tolerancí nejsilnější opoziční strany, protože tento model se historicky osvědčil. Zatímco velká koalice nebo křehká stojedničková koalice se neosvědčily. Už proto, že koaliční partneři si vzájemně okopávají kotníky, svádějí neúspěchy na druhé a úspěchy si přisvojují sami," říká Zeman.

To, že vychvaluje období takzvané opoziční smlouvy z let 1998 až 2002 ještě neznamená, že v úřadě naváže na končícího prezidenta Klause. V této souvislosti zdůraznil, že v devadesátých letech minulého století stál proti Klausovi, ať už v otázce privatizace nebo pohledu na podnikatele. Klaus prý preferoval podnikatele typu Viktora Koženého, zatímco Zeman preferoval lidi typu Tomáše Bati. Zkrátka si nejsou podobní. „Ten, kdo toto tvrdí, je politický analfabet," prohlašuje budoucí hlava státu.

Politik dává také v rozhovoru najevo, že je připraven svými činy přesvědčovat i příznivce svého protikandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09), že je i jejich prezidentem a má na srdci blaho celé země. To se prý projeví především tím, že bude prosazovat politiku investic. Jen ta prý Česku pomůže.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

13:39 Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

„Politika v době šílené. Podle čeho se pozná, kdo je vlastně ve vládě a kdo v opozici?“ zahájil deba…