Zeman? Spíš jeho okolí vadím, říká šéf Národní galerie Fajt, který má jít od válu

30. 1. 2019 7:51

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt se rozhovořil pro dnešní Lidové noviny. Začalo se totiž spekulovat, že by jej mohl odvolat ministr kultury Antonín Staněk za ČSSD, a to výměnou za podporu od prezidenta Miloše Zemana.

Zeman? Spíš jeho okolí vadím, říká šéf Národní galerie Fajt, který má jít od válu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt
reklama

„Pokud by to byla pravda, byl by to jen smutný obrázek stavu naší společnosti. Na druhé straně by tento krok byl v souladu s dosavadním jednáním hlavy státu,“ poznamenal Fajt v rozhovoru. Nepřátelství s Hradem si však vysvětlit neumí.

„Nevím, do jaké míry je v této záležitosti aktivní prezident, mám za to, že aktivnější budou někteří lidé z jeho okolí. A ti mohou mít nejrůznější motivace. Každopádně bude hlavní motivací odplata za otevřenou kritiku, u ostatních to mohou být nenaplněné ambice v Národní galerii, přerušení obchodních kontaktů s Národní galerií za mého řízení apod.,“ podotkl Fajt, jenž se podle svých slov nikdy s prezidentem nesetkal.

Netají se však tím, že nepatří mezi prezidentovy podporovatele, v první prezidentské volbě podpořil jeho protikandidáta Karla Schwarzenberga. 

„Prezident odmítl v roce 2015 podepsat můj profesorský dekret a podle mých zdrojů jsem byl nejdříve jediný, teprve později ke mně byli přidáni ti další dva kolegové. Tento manévr měl zastřít cílený útok na moji osobu. Snaha o moji dehonestaci však je staršího data,“ vzpomněl na svoji habilitaci Fajt.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

21:29 Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

Český rozhlas pátral po tom, jak se mladým lidem shání vlastní bydlení. „Je to hrozně nespravedlivý,…