Zeman: Vývoz do Číny by jednou mohl kompenzovat náš vývoz do Německa. Máme vyšší životní úroveň než Čína, ale jsme večně nespokojeni

29. 3. 2016 8:19

Vydavatel časopisu TÝDEN Jaromír Soukup vyzpovídal pro svůj týdeník prezidenta Miloše Zemana. Rozhovor se věnoval hlavně čínským investicím v Česku.

Zeman: Vývoz do Číny by jednou mohl kompenzovat náš vývoz do Německa. Máme vyšší životní úroveň než Čína, ale jsme večně nespokojeni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Čína je pro naše exportéry nenasycený trh, uvedl mimo jiné v rozhovoru Miloš Zeman. Zároveň také dodal, že jeho odhad o druhé vlně čínských investic v Česku ve výši 45 miliard byl podhodnocený. 

Jako příklad pro export uvedl dohodu ohledně certifikace ultraligtů, jež se má podepisovat v průběhu návštěvy čínské hlavy státu. Česká republika je podle Zemana velmocí v oblasti malých a středních letadel, ale možnosti exportu do Číny zatím nevyužívá. „Já tento příklad uvádím jako ilustraci takzvaných ‚gap story‘, tedy teorie mezer. Nemůžete tvrdit, že budete exportovat všechno, ale musíte vyvážet to, pro co je na trhu mezera. Ta letadla jsou takovým příkladem. Samozřejmě můžeme počítat s tradičními formami exportu a rozšířit tyto formy,“ sdělil. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Nedomnívá se však, že čínský trh by ve střednědobém horizontu mohl kompenzovat náš vývoz do Německa. „Teprve začínáme a každý začátek chvíli trvá. V dlouhodobém horizontu si to představit dovedu. Smyslem naší hospodářské politiky není opouštět existující trhy, na kterých se nám podařilo uchytit, ale tyto trhy rozšířit. V této souvislosti přikládám velký význam i dohodě 16 + 1, kterou Čína navrhla a která se týká nejenom České republiky, ale i dalších 15 středo- a východoevropských zemí,“ podotkla hlava státu. Kromě Číny vnímá možnosti pro české podnikatele také ve středoasijských zemích či v Latinské Americe. 

„Přijde den, kdy už se na Čínu nikdy nebudeme dívat jako na zdroj levné pracovní síly. Ostatně už dnes někteří zahraniční podnikatelé konstatují, že se čínská pracovní síla zdražuje,“ padlo také v rozhovoru. „A než aby se dělal obrovský skok v životní úrovni, je lepší gradualistický přístup, protože spokojenost obyvatel není dána stavem, ale diferencí stavu. Podívejte se, my máme daleko vyšší životní úroveň než Číňané, ale jsme věčně nespokojeni, protože lidé reagují na to, kolik se jim přidá, nikoli na to, kolik už mají,“ řekl k tomuto tématu Zeman.

Při rozhovoru přišla řeč také na kanál Dunaj–Odra–Labe, o němž Zeman dlouhodobě hovoří a nyní se o něm spekuluje také v souvislosti s čínskými investicemi. „Dvě čínské firmy zatím projevují nezávazný zájem o účast na výstavbě kanálu Dunaj–Odra–Labe včetně možného spolufinancování. Já samozřejmě tento zájem vítám. Závisí to na mnoha dalších faktorech, měl jsem například schůzku s panem ministrem dopravy, aby se urychlila studie proveditelnosti na tento vodní koridor. Četl jsem v jednom komentáři zajímavou poznámku, že pro firmu, která stavěla Tři soutěsky, je stavba tohoto vodního koridoru něco jako oprava okresní silnice,“ uvedl Zeman s tím, že pro Česko je to stavba historického významu.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vykadíte to jako klobásu. Najděte si milence. ČT odhalila šokující podvody na nemocných občanech

13:34 Vykadíte to jako klobásu. Najděte si milence. ČT odhalila šokující podvody na nemocných občanech

Veřejnoprávní Česká televize včera večer odvysílala pořad s názvem Infiltrace: Obchod se zdravím. Dí…