Asi pět stovek studentů dorazilo ve středu odpoledne do auly Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci poslechnout si slova prezidentského kandidáta Miloše Zemana. Ten hovořil hlavně o tom, jaký bude, v případě svého zvolení hlavou státu, vyvíjet tlak na vládu, poslance a senátory. Řeč byla také o opoziční smlouvě, korupci, zavedení poloprezidentského systému nebo o první volbě prezidenta a volební účasti na ní.
Jak udělat z vedlejší koleje hlavní nádraží?
Jak udělat z vedlejší koleje, kterou je dnes prezidentská funkce, hlavní nádraží? To byla otázka, kterou si položil na úvod diskuse se studenty Miloš Zeman. „Občas se tvrdí, že prezident republiky má podle české ústavy velmi malé kompetence a že by se tyto kompetence, zejména v případě přímé volby prezidenta, měly rozšířit. Já s tímto názorem nesouhlasím. Domnívám se, že Ústavou dané kompetence prezidenta jsou naprosto dostačující a prezidenti téměř nevyužívají práva účastnit se zasedání vlády nebo kdykoliv promluvit k oběma komorám parlamentu,“ sdělil přítomným posluchačům prezidentský kandidát.
A pokračoval: „Teď si představte to oživení v sále a tu radost ministrů, když pracovitý prezident bude přicházet každý týden na zasedání vlády. Představte si radost poslanců a senátorů, když dlouhé projevy zablokují projednávání bodů těchto úctyhodných komor. Pokud to prezident fyzicky vydrží, může takto díky přednostnímu právu mluvit dokonce až šestnáct hodin. Musí si ale s sebou vzít termosku s čajem, deku, a pokud mu dojdou myšlenky, tak i Bibli,“ nastínil své možné počínání a vysloužil si aplaus.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka