Zeman bude o podpoře Rusnoka jednat s komunisty

23.07.2013 6:15

Prezident Miloš Zeman dnes bude pokračovat v sérii jednání se šéfy poslaneckých klubů o podpoře úřednické vlády. Na zámku v Lánech se sejde se zástupci klubu KSČM. Před hlasováním sněmovny o důvěře kabinetu Jiřího Rusnoka už stihl Zeman jednání se šéfy čtyř poslaneckých klubů. Už v neděli se sešel s představiteli Věcí veřejných a v pondělí se šéfy poslanců ČSSD, ODS a TOP 09 a STAN.

Zeman bude o podpoře Rusnoka jednat s komunisty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik

Schůzka se zástupci strany LIDEM, která s osmi poslanci nemá klub, ohlášena nebyla. O podpoře už s komunisty jednal před týdnem Rusnok, který poté řekl, že s KSČM sdílí třeba snahu o proinvestiční rozpočet. Šéf KSČM Vojtěch Filip uvedl, že pro stranu bude klíčové, aby vláda souhlasila s předčasnými volbami, podporu ale tehdy ještě neslíbil. Dnes do jednání vstoupí prezident, který se setká se šéfem poslanců KSČM Pavlem Kováčikem. Po něm přijme předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Hlavním tématem schůzky bude podle Štěcha asi opětovná kandidatura Jana Sváčka na ústavního soudce.

ODS a TOP 09 trvají na tom, že úřednické vládě hlas nedají. VV a ČSSD budou o podpoře ještě diskutovat. Šéfka poslanců VV Kateřina Klasnová pochválila po schůzce se Zemanem úřednickou vládu, že nebrání vyšetřování politických kauz. "Kdyby zůstal Nečasův kabinet, respektive nějaká jeho obměna u moci, vše by bylo zameteno pod koberec," řekla. Šéf klubu ČSSD Jeroným Tejc uvedl, že se se Zemanem shodli, že by se neměla vracet pravicová koalice. "Každý máme jiné cesty, jak tomu zabránit," řekl.

Rozhodnutí o podpoře Rusnokovy vlády strany plánují na začátek srpna

O podpoře pro úřednickou vládu chtějí VV i ČSSD rozhodnout do 6. srpna. Zástupci obou stran ale prohlásili, že vyjednávání komplikuje kauza kolem splacení milionových dluhů prezidentského kandidáta a nynějšího ministra financí Jana Fischera.

ODS i TOP 09 mají jasno v tom, že úřednický kabinet nepodpoří. "U Rusnokovy vlády je úplně jedno, jaký má program. Vláda dělá vysoce expanzivní kroky ještě před důvěrou, takže si nedokážu představit, že by z našich řad důvěru dostat mohla," řekl šéf poslanců ODS Marek Benda.

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petra Gazdíka prezident neřekl, jak by postupoval v případě, že Rusnokův kabinet nezíská podporu. Věří ale, že Zeman dá šanci Miroslavě Němcové (ODS) na sestavení kabinetu na půdorysu bývalé vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM. I Benda to v Lánech prosazoval. Podle Tejce je ovšem jednou z úvah i to, že by se o sestavení zřejmě menšinové vlády pokusila sociální demokracie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pražská demonstrace, jakou svět neviděl. Přitomní byli dva lidé

11:59 Pražská demonstrace, jakou svět neviděl. Přitomní byli dva lidé

Nově vzniklý spolek ZHOTOVEN, o kterém jsme Vás již informovali, a který je zřejmě napojen na franco…