Zeman chce říci svůj názor na nominaci Němcové nejdřív politikům

20.06.2013 11:04

Prezident Miloš Zeman se zatím nevyjádřil k nominaci předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové na novou premiérku po Petru Nečasovi (oba ODS), který podal demisi kvůli skandálu kolem své bývalé nejbližší spolupracovnice Jany Nagyové. Zeman dnes uvedl, že nejdříve chce sdělil svůj názor politikům.

Zeman chce říci svůj názor na nominaci Němcové nejdřív politikům
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Prezident Miloš Zeman a předseda Senátu Milan Štěch na společné tiskové konferenci

"Považuji za zdvořilé vůči politickým představitelům, abych jim svůj názor sdělil dříve než médiím," řekl novinářům Zeman při odchodu ze Senátu, v němž obhajoval své kandidáty na ústavní soudce. Prezident zároveň média pozval tiskovou konferenci, která se uskuteční v úterý odpoledne na Hradě a na níž se k současné politické situaci vyjádří.

Němcovou navrhla ODS. Kdyby prezident Němcovou jmenoval, byla by první premiérkou v historii ČR. Pro koaliční partnery ODS je Němcová přijatelná, opoziční ČSSD volbu naopak tvrdě kritizuje. Volá stejně jako další opoziční strany po rozpuštění Sněmovny a po předčasných volbách.

S představiteli politických stran se Zeman sejde v pátek a o víkendu na zámku v Lánech. V pátek přijme zástupce ODS a TOP 09, v sobotu sociální demokracie.

Zeman má k předčasným volbám výhrady

Ve středu Zeman řekl, že hlava státu je zde od toho, aby rychle jmenovala nového premiéra. Možnost předčasných voleb ale nevyloučil, ač k nim má výhrady. V případě jejich konání by podle prezidenta spadlo "pod stůl" zhruba 100 zákonů, které jsou rozpracované. Stát by za hlasování podle něj musel vydat kolem půl miliardy korun, které by Zeman považoval za "vyhozené do vzduchu".

Politická krize vypukla před týdnem, kdy policie zasáhla na úřadu vlády a v dalších institucích. Zadržela a později vzala do vazby Nagyovou, bývalé poslance ODS či členy Vojenského zpravodajství.

Armádní rozvědku Nagyová podle policie zneužila ke sledování Nečasovy ženy. Bývalí poslanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř jsou podezřelí z toho, že přijali lukrativní státní posty výměnou za to, že se vzdali poslaneckých mandátů. I v této části kauzy figuruje Nagyová.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …