Zeman jako Švejk? Potomek české posluhovačky ukazuje Rakušákům, že je panstvo, píše Pečinka

4. 4. 2019 9:52

Pozdvižení na české politické scéně i pozornost v rakouských médiích vyvolal výrok českého prezidenta Miloše Zemana, který při úterním setkání s krajany ve Vídni prohlásil, že radnice rakouské metropole za bývalého starosty Michaela Häupla nedala místní českojazyčné Komenského škole ani šilink. Rakouský list Der Standard následně informoval, že tvrzení je nepravdivé. Česká velvyslankyně ve Vídni, která podle mluvčího Hradu informaci prezidentovi poskytla, označila kauzu za nedorozumění. A komentátor Bohumil Pečinka si vzal na pomoc Švejka.

Zeman jako Švejk? Potomek české posluhovačky ukazuje Rakušákům, že je panstvo, píše Pečinka
Foto: Twitter J. Ovčáčka
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman

„Projev prezidenta republiky během oficiální návštěvy Rakouska napovídá, co by asi řekl Josef Švejk, kdyby se v roce 1918 stal místo Masaryka hlavou státu. Ten příběh se dá číst i jinak: potomek české posluhovačky přijíždí do Vídně, aby těm zpropadeným Rakušákům dokázal, že už je taky panstvo,“ píše Pečinka. 

„Pane primátore Häuple, podal jsem vám ruku, dal jsem vám vysoké české vyznamenání a myslím si, že vašich 24 let v čele Vídně bylo tomuto městu velice prospěšných, nicméně musím konstatovat, že podle informací, které jsem dostal, Vídeň nedala škole Komenského ani šilink. Takže za to vám tleskat nebudu,“ prohlásil v úterý Zeman. Vyzval také exstarostu, aby financování školy doporučil svému nástupci Michaelu Ludwigovi.

Häupl byl vídeňským starostou od listopadu 1994 do loňského května a Zeman mu v roce 2017 udělil Řád bílého lva.

Der Standard se školy dotázal, zda je prezidentovo tvrzení správné. Odpověď podle listu zněla, že škola od radnice za Häupla finanční podporu dostala.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček následně na twitteru napsal, že Zeman obdržel informace o financování školy od české velvyslankyně Ivany Červenkové. Ta celou kauzu kolem Zemanova výroku v rozhovoru s ČTK označila za nedorozumění a vytržení z kontextu. Zdůraznila, že prezidentovi před setkáním stručně sdělila, že škola žádné peníze od Vídně nedostává. Měla tím ale podle svých slov na mysli systémové a pravidelné příspěvky.

Červenková s odkazem na ředitele školského spolku Karla Hanzla uvedla, že škola jednou za posledních 30 let, v roce 2009, dostala od spolkové země Vídeň příspěvek ve výši jednoho milionu eur na opravu a rekonstrukci budovy, která slouží jako gymnázium.

Zeman si za svůj projev ke krajanům vysloužil od části české opozice kritiku. Představitelé ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN hovořili o smutném obrázku a o chybějící moudrosti.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zeman je v Rakousku na třídenní návštěvě, která skončí ve čtvrtek. Včera se mimo jiné setkal se svým rakouským protějškem Alexanderem Van der Bellenem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vždyť ona chce zrušit ČT! Válka jede dál. Padají slova „styďte se“, ba hůře. A zastánci Kavčích hor slyšeli...

7:51 Vždyť ona chce zrušit ČT! Válka jede dál. Padají slova „styďte se“, ba hůře. A zastánci Kavčích hor slyšeli...

Jméno ekonomky Hany Lipovské jako nominantky vzbudilo z nějakého důvodu velký, a nikoliv pozitivní o…