Zeman jako prezident navštívil přes 30 zemí. Cestoval méně než Klaus a Havel

10.12.2017 11:34 | Zprávy

Ačkoli současný český prezident Miloš Zeman cestoval do zahraničí méně často než jeho předchůdci Václav Havel a Václav Klaus, přesto stihl během svého volebního období navštívit přes tři desítky zemí. Jeho zahraniční cesty mířily kromě zemí Evropské unie především na východ, velkou pozornost vyvolávaly jeho návštěvy Ruska a Číny, připomíná ČTK.

Zeman jako prezident navštívil přes 30 zemí. Cestoval méně než Klaus a Havel
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Konference SPD se zúčastnil i prezident Miloš Zeman

Zeman své cesty často zaměřil především na ekonomickou spolupráci, součástí jeho delegace byli významní podnikatelé. Na 12. prosince má naplánovanou poslední cestu tohoto volebního období, a to na Slovensko.

Slovensko, jak se již stalo tradicí po rozdělení Československa, bylo také první zemí, kterou Zeman po nástupu do funkce hlavy státu navštívil. Svoji první oficiální návštěvu jako prezident republiky vykonal v Bratislavě 4. a 5. dubna 2013. Slovensko poté navštívil ještě několikrát, ať již na oficiální či pracovní návštěvu nebo při příležitosti různých summitů a mezinárodních konferencí. Přijel ale i na pohřeb bývalého prezidenta Michala Kováče.

K dalším zemím, které Zeman často navštěvoval, patří Polsko a Belgie s Francií, kde sídlí instituce Evropské unie a NATO. Zeman během svého funkčního období navštívil 15 členských zemí EU, kromě sousedních Rakouska a Německa například Velkou Británii a Itálii. Naopak nebyl v žádné ze severských zemí a ve Španělsku. Z nečlenských zemí EU byl v Evropě v Srbsku, Makedonii, na Ukrajině a v Moldavsku. V dubnu 2015 byl na audienci u papeže Františka ve Vatikánu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fico se srdečně pozdravil s Vučičem. V Moskvě, Pobaltí navzdory

10:00 Fico se srdečně pozdravil s Vučičem. V Moskvě, Pobaltí navzdory

Slovenský premiér Robert Fico a srbský prezident Aleksandar Vučič se navzdory tlaku pobaltských stát…