Zeman jasně: Třeba můžu odvolat Nečase. Ale...

05.02.2013 7:02

Nový prezident Miloš Zeman (SPOZ) včera reagoval na spekulace, podle kterých by ze své pozice mohl na základě znění ústavy odvolat premiéra. Zeman si ale je vědom, že v takovém případě by sněmovna nepřijala novou vládu. Prezident, pokud je dbalý své cti, tedy nic takového neudělá, řekl.

Zeman jasně: Třeba můžu odvolat Nečase. Ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman se stal novým prezidentem České republiky

"Za prvé, seznámil jsem se s názory ústavních právníků, z nichž někteří říkají, že to je, a jiní říkají, že to není možné. Sám nejsem právník, ale jsem politik," odpověděl Zeman na dotaz deníku Právo.

"A i kdyby to možné bylo, budu se ptát, k čemu by to bylo dobré. Protože každý, kdo trochu zná politiku, musí vědět, že po kroku A musí být připravený krok B. Nu, a jestliže by tedy premiéra neodvolala sněmovna, ale prezident, tak krok B by spočíval v tom, že by prezident jmenoval vládu, kterou by sněmovna nepřijala. A žádný prezident, dbalý své cti, nic takového dělat nebude," dodal Zeman.

Ústavní puč

Budoucí prezident již dříve tuto možnost označil jako "velmi extenzívní výklad ústavy".

Že by hlava státu měla ústavou dané právo ministerského předsedu odvolat, v minulém týdnu ostře kritizoval premiér Petr Nečas (ODS) se slovy, že by v takovém případě šlo o "ústavní puč".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šíření koronaviru se zrychluje, hlásí Čína. Děsivé VIDEO z ohniska. Lidé se kácí na ulicích. Máme se bát i my? Podívejte se sami

15:34 Šíření koronaviru se zrychluje, hlásí Čína. Děsivé VIDEO z ohniska. Lidé se kácí na ulicích. Máme se bát i my? Podívejte se sami

Koronavirus v Číně zahubil už 41 lidí a bohužel se šíří po kontinentech. Nakažené občany hlásí vlády…