Zeman je populista, hlouběji už nemohl sáhnout, rozepsal se Jiří Pehe. Zato Andrej Kiska, to je prý státník...

31.07.2015 13:32

Politolog Jiří Pehe se v komentáři pro Český rozhlas znovu zamýšlí nad přestřelkou prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ohledně uprchlíků a Klokánků. Tím, že prezident tato dvě témata spojil, sáhl k nejhlubšímu populismu. Snaží se prý zpět získat podporu alespoň těch lidí, kteří ho volili v roce 2013.

Zeman je populista, hlouběji už nemohl sáhnout, rozepsal se Jiří Pehe. Zato Andrej Kiska, to je prý státník...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Mezi vládou a Hradem se odehrála další šarvátka, kvůli Klokánkům a uprchlíkům. Prezident Miloš Zeman se podivoval nad tím, že pro české děti v Klokáncích peníze nejsou, zatímco pro uprchlíky ano. Premiér Sobotka oponoval, že tyto dvě otázky nelze spojovat. Klokánky zadlužilo jejich předchozí vedení, a to nemá nic společného s potřebou řešit uprchlickou krizi, v níž i Česká republika musí přiložit ruku k dílu.

Bohužel, Zeman nesáhl k populistickému argumentu poprvé. „Hra na nejhorší pudy není Zemanovi při získávání voličské přízně cizí, jak jsme se o tom mohli přesvědčit už během minulé prezidentské kampaně, kdy cynicky rozehrál sudetoněmeckou kartu. Je bohužel možné, že i tentokrát se té části veřejnosti, která na strašení a demagogii slyší, zavděčí a jeho preference vzrostou,“ konstatuje politolog.

Celý komentář ZDE

Sobotka jen nesprávně označil Zemana za státníka jistého formátu. Tím je podle odborníka spíše slovenský prezident Andrej Kiska. Zeman se jen snaží získat zpět hlasy alespoň těch, kteří ho sice volili v lednu 2013, ale pak se od něj odklonili v důsledku celé řady kontroverzních výroků. Možná tím dává najevo, že by stál o znovuzvolení nebo alespoň nechce končit s tak nízkou popularitou, jakou měl Václav Klaus díky své amnestii. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

8:20 Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

Není dobré, pokud tajné služby používají média k „únikům“ ze svých dokumentů, varuje generál a bezpe…