Zeman klidně může mít s Ukrajinou pravdu, varuje bývalý šéf BIS. Kdysi taky všichni věřili, že Irák má chemické zbraně...

06.09.2014 13:45

Někdejší ředitel BIS Jiří Růžek v rozhovoru pro server Echo24.cz ohodnotil výroky prezidenta Miloše Zemana na summitu NATO ve vztahu k ukrajinské krizi. Prezident prý rád vyslovuje kontroverzní myšlenky a poutá tím na sebe pozornost, ale to neznamená, že na nich nic není.

Zeman klidně může mít s Ukrajinou pravdu, varuje bývalý šéf BIS. Kdysi taky všichni věřili, že Irák má chemické zbraně...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman opět upoutal pozornost. Tentokrát se mu to podařilo na summitu NATO, kde se vyjádřil ve prospěch Ruska, když řekl, že věří slovům ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Ten prohlásil, že žádná ruská invaze na Ukrajině neprobíhá. NATO přitom tvrdí, že má informace o nepovoleném pohybu ruských vojáků na území cizího státu. Proč se tedy Zeman zdráhá na tuto informaci přistoupit?

Růžek tvrdí, že prezident na sebe strhává pozornost. Kdo Zemana zná, nemůže být příliš překvapen. Prezidenta označil dokonce za „petardistu“. To, že odpaluje slovní „rachejtle“, ještě neznamená, že nemůže mít pravdu. „Nikdo neví líp než samotní Ukrajinci, co se tam odehrává. Na druhé straně sezobnout jen tak nějakou informaci, jakou měli třeba Američané v Iráku, to může mít dalekosáhlé dopady. Záleží na tom, co politická reprezentace chce, či nechce slyšet,“ upozorňuje Růžek.

Janě tak poukázal na situaci, kdy Američané před invazí do Iráku tvrdili, jak nebezpečný může být tamní diktátor Saddám Hussajn, že má chemické či bakteriologické zbraně. Řada lidí tomu věřila a jak to dopadlo. „Miloš Zeman může být opatrný a říkat: ,Počkejte, než budeme řezat, měli bychom dvakrát měřit.' Všichni se mohou tvářit, jak je všechno jasné, a pak se může ukázat, že to tak není,“ shrnuje Růžek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

14:54 Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

Známá advokátka a politická aktivistka Klára Samková sdílela své postřehy z předvolební kampaně. Bab…