Zeman lže, Babiš je populista. Jurečka u Moravce pálil na všechny strany

31.1.2016 2:27 odp.

Je Česko potravinovým odpadovým košem Evropy? V nedělních Otázkách Václava Moravce se o tuto otázku přeli ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a komunistický stínový ministr téhož resortu Pavel Kováčik. Ten si posteskl, že jsme po listopadu 1989 opustili státní potravinářské normy. Od Jurečky si ostrou kritiku vysloužil prezident Zeman i ministr Andrej Babiš. První za to, že lže, druhý za populistické chování.

Zeman lže, Babiš je populista. Jurečka u Moravce pálil na všechny strany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec

Křesťanský demokrat Jurečka v úvodu ujišťoval, že se vláda snažila rozšířit kompetence kontrolních orgánů, ale daleko nejvíce to ovlivní český zákazník. „A já bych tady chtěl apelovat na zákazníky. Aby při nákupu přemýšleli, vzali si do ruky ten výrobek a přemýšleli, co si koupí. Zda si koupí skutečný mošt nebo jen výrobek, který obsahuje nějaký koncentrát,“ zaznělo z úst Jurečky. Pokud jde o potraviny, tak my můžeme zpřísňovat podmínky jen pro české výrobce, což by je mohlo poškodit v porovnání s výrobci např. v Německu.  

Kováčik zavzpomínal na časy před listopadem 1989. „Je škoda, že jsme po převratu opustili ty Československé státní normy, ale už se stalo,“ posteskl si.

V pořadu také zaznělo, že do různých krajů výrobci dodávají výrobky s odlišným složením. Na severu Moravy se klobásy prodávají ostřejší než na jihu Čech, protože na severu Moravy si lidé zpravidla přejí výrobky ostřejší. To je podle Jurečky v pořádku. Občanům následně doporučil, aby se v prvé řadě orientovali podle loga „regionální potravina“. To je označení, které zaručuje, že se produkt vyrábí ve vašem regionu, vyrábějí ho zdejší zaměstnavatelé a platí zde daně.

Oba hosté si následně pochvalovali práci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Jde o státní instituci, která prý pracuje velmi efektivně. Jiná věc je, jak se chovají sami spotřebitelé. Ti skutečně hledají především nižší ceny a tolik už nehledí na to, jak kvalitní potraviny jedí. A nejde jen o to, co lidé jedí, ale také o to, jak moc sportují, jak se pohybují.

Mě jako rodiče nezajímá levnější pivo, udeřil Jurečka

„Jedním z bonbonů, které jsme před rokem 1989 měli, byla kostka cukru pokapaná citronem. To byla jedna z mála dostupných laskomin a byla pomalu nejlepší,“ poznamenal Jurečka. Tím ale nazlobil Kováčika, který nesouhlasně kroutil hlavou. Podle místopředsedy komunistů to nebylo tak, že děti mohly jíst tak akorát kostku cukru pokapanou citronem. V obecné rovině však poznamenal, že je na jednotlivých rodičích, co dětem dovolí jíst. Je na rodičích, kolik jim dovolí sníst čokolády, vypít sladkých nápojů a tak podobně. Vše je třeba konzumovat s mírou.

Ve druhé části diskuse došlo na ceny potravin, dotace v zemědělství a velké potravinářské podniky. Do očí bijící je prý kupříkladu návrh ministr financí Andreje Babiše na nižší zdanění piva.

„Na tomto příkladu, který předložil ministr Babuš, se jasně ukázal příklad populismu. Mě jako rodiče nezajímá, jestli budu mít levnější pivo. Já jako rodič přijdu do hospody, kde bude levnější pivo a bude dražší nealko nápoj.“ V tu chvíli se ozval Moravec: „Pan ministr Babiš možná podporuje alkoholismus a jde proti koncepci, kterou před časem na vládě sám schvaloval, omezení dopadu alkoholu na společnost.“

Podle Kováčika se komunisté znovu pokusí předložit návrh na nižší zdanění potravin tak, aby to pomohlo lidem a nemohli na tom profitovat podvodníci. Komunisté prosazují pětiprocentní DPH u potravin. Jurečka upozorňoval, že to jako nápad zní hezky, ale  je otázka, zda se toto předpokládané snížení projeví i na samotných cenách v obchodech. První místopředseda lidovců o tom pochybuje.

V další části diskuse se ministr zemědělství bránil nařčení, že současná vláda podporuje především velké zemědělské producenty. Skutečnost je prý taková, že pravicové vlády vyplatily za sedm let jen o něco málo víc než Jurečka za jediný rok svého úřadování v resortu. Nemluvě o tom, že velcí producenti jsou procentuelně kráceni v dotacích ve prospěch producentů menších. Tento argument Jurečka nepoužil zdaleka poprvé.

Válka Zemana se Sobotkou

Nakonec Moravec nastolil téma mediální války mezi prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Hlava státu o premiérovi tvrdí, že poškozuje ČSSD a je slabým politikem. Sobotka kontroval, že Zeman štěpí společnost, ačkoli by jako prezident měl dělat opak. Jurečka se v tomto sporu postavil na stranu premiéra.

„Hrozně mě mrzí, že tu máme prezidenta, který nemluví pravdu, který používá sprostá slova a napadá vysoce postavené ústavní činitele. Nepovažuji za dobré, když se to nakonec schová pod to, že to byl bonmot, kterému se zasmějeme,“ vyjádřil se Jurečka. Pronesl tato slova i s vědomím, že ho prezident Zeman možná už nepozve na Hrad. Ukazuje se, že v této zemi možná bude ještě hůř, ačkoli předseda ANO Andrej Babiš před volbami sliboval něco jiného. Sám totiž ke zlepšení politické kultury příliš nepřispívá.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Podle Kováčika nám podobné slovní přestřelky škodí. „Já jsem zastáncem toho, že je třeba  se domluvit. I ostrý názorový rozpor musí mít nějakou noblesu a míru slušnosti, za kterou už není možné jít,“ zaznělo z úst komunistického poslance.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…