Mezi Českem a Čínou byla podepsána řada listin, podle kterých by jen letos měla druhá nejmocnější ekonomika světa v Česku investovat 95 miliard korun. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) k tématu ovšem poznamenal, že dosavadní čínské investice v Česku jsou pro naši zemi nevýhodné, protože nejde o investice vedoucí k budování továren a vytváření nových pracovních míst.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek ovšem věří, že i tyto důležité investice přijdou. Europoslanec Luděk Niedermayer, někdejší člen rady České národní banky zvedal varovně prst.
„Dobrá zpráva by to byla, kdybychom věděli, kolik to vytvoří pracovních míst a jak to pomůže růstu HDP,“ upozorňoval politik. Označil navíc investora CEFC za „podivnou firmu“. „Otázka je, jestli čínští vlastníci budou lepší než jiní vlastníci. Hlavní problém vývoje posledních dní je přehnaná váha, která je dávána Číně jako našemu obchodnímu partneru. V porovnání s EU jsme do Číny vyvezli jen zlomek zboží. A já nevím, kde tam pan prezident vidí tu inspiraci. Jestli to jsou čínské mzdy, jestli to jsou čínské pracovní podmínky nebo čínské životní prostředí,“ kladl si otázku Niedermayer. „Pokud se takto hlasitě bavíme o Číně, proč se stejně hlasitě nebavíme o obchodu s Indií a dalšími státy?“ ptal se.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp