Zeman nechce jmenovat Pocheho na zahraničí. Ústavní právník rozebírá, jaké má možnosti

18.05.2018 21:33

Advokát Zdeněk Koudelka přemýšlí o tom, jaké možnosti má prezident Miloš Zeman, když nechce, aby se europoslanec Miroslav Poche z pražské sociální demokracie stal ministrem zahraničních věcí. Píše o tom na serveru Aktuálně.cz.

Zeman nechce jmenovat Pocheho na zahraničí. Ústavní právník rozebírá, jaké má možnosti
Foto: repro youtube
Popisek: Údajně vlivný sociální demokrat Poche
reklama

„Ministry může prezident jmenovat a pověřit je řízením konkrétních ministerstev jen na návrh předsedy vlády. Rozhodnutí o jmenování je však aktem prezidenta a projevem jeho vůle, proto může návrh premiéra odmítnout a vyžádat si nový,“ popsal Koudelka. Zároveň však poukázal i na opačné názory, které stojí na tom, že prezident nemůže odmítnout návrh předsedy vlády na jmenování ministra. Ty argumentují údajnou podstatou parlamentní demokracie. 

„Ovšem parlamentní demokracie jako forma vlády stojí na tom, že vláda je odpovědna parlamentu, ale není výborem parlamentu. Ústavně její existence závisí na dvou orgánech – hlavě státu (jmenování) a parlamentu (důvěra). Pro trvalé fungování vlády je nutné splnit oba kroky, přičemž pro krátkodobé trvání stačí jmenování hlavou státu (např. při rozpuštění parlamentu, jmenování přechodné vlády). Pokud by vláda byla závislá jen na parlamentu a hlava státu neměla při jmenování jejích členů žádný projev vlastní vůle, nejde o parlamentní demokracii, ale vládu shromáždění (vláda parlamentu či konventu), kdy je parlament vrcholným orgánem veškeré státní moci, ne pouze zákonodárné,“ připomněl Koudelka, že tato forma vlády byla praktikována v Československu v letech 1960-1992. 

  • Původní text ZDE.

„Vládu nemusí jmenovat hlava státu, pokud to stanoví ústava. Prozatímní ústava z roku 1918 stanovila, že vládu volí parlament. V únoru 1948 probíhal boj o to, zda prezident přijme návrhy premiéra Klementa Gottwalda na rekonstrukci vlády. Ze strany Gottwalda nezazněl argument, že prezident je ústavně povinen jeho návrhům jako premiéra vyhovět. Rovněž prezident Beneš neužil argumentu, že musí návrhům předsedy vlády vyhovět, ale několik dní o nich rozvažoval. Též demokratičtí politici se zkušeností s parlamentní předválečnou Československou republikou nezastávali stanovisko, že prezident musí návrhům premiéra Gottwalda vyhovět. Doufali v opak. Že Beneš návrhy předsedy vlády Gottwalda přijal, bylo jeho politické rozhodnutí, ne ústavní nutnost,“ vzpomíná na historii Koudelka.

Následně hovoří i o krocích prezidenta Ludvíka Svobody či o postoji prezidenta republiky Václava Klause v říjnu 2005. Tehdy jmenování Davida Ratha ministrem zdravotnictví podmínil jeho rezignací na post předsedy České lékařské komory. 

„Rovněž prezident Václav Klaus nevyhověl návrhu premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) na jmenování Zdeňka Koudelky (ČSSD) ministrem spravedlnosti v červnu 2004. S návrhem sice souhlasil, ale pro zhoršení politické pozice premiéra v jeho vlastní straně se rozhodl zrušit již naplánovaný jmenovací akt a posečkat, neboť byla očekávána demise předsedy vlády, což se také stalo, a prezident Špidlovu demisi přijal 1. 7. 2004,“ zmínil dále Koudelka. 

A připomněl i kroky současné hlavy státu Miloše Zemana, kdy například nejmenoval Tomáše Prouzu ministrem průmyslu a obchodu. Koudelka pak pohovořil i o situaci na Slovensku, kdy připomněl kroky Michala Kováče, Rudolfa Schustera, Ivana Gašparoviče i Andreje Kisky, či v Německu a v Rakousku. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…