Zeman neodvolá, jsme suverénní země! Hrad odpovídá na mezinárodní úder kvůli uprchlíkům

22.10.2015 13:04

Vysoký komisař OSN pro lidská práva obvinil ve čtvrtek Českou republiku ze systematického porušování práv uprchlíků a prezidenta Miloše Zemana nařkl z xenofobních a islamofobních projevů. Hrad to ústy mluvčího Jiřího Ovčáčka důrazně odmítá, považuje to za nemístné a konstatuje, že prezident rozhodně ze svých postojů neuhne.

Zeman neodvolá, jsme suverénní země! Hrad odpovídá na mezinárodní úder kvůli uprchlíkům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman hovořil k aktuálním tématům. Pak novinářům odpovídal na dotazy do vyčerpání otázek
reklama

Anketa

Kterého intelektuála máte nejraději? (Obnovené hlasování, spuštěno 19.4.)

hlasovalo: 6835 lidí

Na základě informací ČTK s odkazem na agenturu Reuters dnes Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn obvinil Českou republiku ze systematického porušování práv uprchlíků. Obul se také do české hlavy státu. Miloš Zeman se podle Husajna projevuje xenofobně a islamofobně a komisař nad tím vyjádřil znepokojení.

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz taková obvinění ostře odmítl a ohradil se proti kritice, která podle jeho slov jde proti duchu svobody slova, kterou jsme v roce 1989 získali. Slovník útok na prezidenta Zemana dle Ovčáčka není první a je zřejmé, že se kvůli postoji Česka ve věci migrační krize na naši zemi stupňuje kampaň.

„Jedním z nejdůležitějších výdobytků listopadových událostí v roce 1989 je svoboda slova, svoboda názorů. Taková prohlášení jsou proti tomuto duchu. Slovník útok na prezidenta republiky není první – a je tedy zcela zřejmé, že se stupňuje kampaň proti České republice kvůli postoji ve věci migrační krize,“ uvedl Ovčáček.

Prezident republiky, pokračuje mluvčí, dlouhodobě varuje před nebezpečím islámského fundamentalismu. „Na svých názorech trvá a nehodlá je pod tlakem ze zahraničí měnit. Česká republika dodržuje lidská práva, dodržuje zákony. Kaceřovat takovým způsobem suverénní zemi je proto zcela nemístné,“ dodal pro ParlamentníListy.cz Jiří Ovčáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

17:42 Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

Známá ekonomka Markéta Šichtařová se vyjádřila na svém blogu na serveru iDnes.cz k tématu povinné ro…