Zeman o Pavlovi: Každý je po zvolení v euforii. Přeju mu to

06.02.2023 22:09 | Kauza

Dosluhující prezident Miloš Zeman prozradil, co plánuje říct 13. února svému nástupci Petru Pavlovi během jejich setkání v Lánech. Podle jeho slov je normální, že ten, kdo se chce s dosluhujícím prezidentem setkat, o to požádá. Během návštěvy na Slovensku poskytl exkluzivní rozhovor CNN Prima NEWS.

Zeman o Pavlovi: Každý je po zvolení v euforii. Přeju mu to
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Zeman při rozhovoru odrážel zaznívající kritiku, že schůzku neinicioval Pražský hrad. „Je naprosto normální, jestliže ten, kdo se chce setkat s dosluhujícím prezidentem, o to požádá,“ uvedl končící prezident.

Naznačil, o čem chce s Petrem Pavlem 13. ledna v Lánech mluvit: „Půjde o víceméně konvenční schůzku. Budu mluvit o prezidentském údělu. Panu Petru Pavlovi řeknu, že to téma tkví v tom, že v České republice máme přímou volbu prezidenta. Ústava a prezidentovy pravomoci jsou ale postaveny na nepřímou volbu. Pochopit to je podstatou prezidentského údělu,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Naopak Petru Pavlovi bylo ve veřejném prostoru vyčítáno, že místo Zemanovi po svém zvolení telefonoval s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským i s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Zeman to komentoval tím, že jde o Pavlovu svobodnou volbu: „Jsme ve svobodné společnosti, a tím pádem se každý může setkávat s každým, pokud není ve vězení. Každý mluví s tím, s kým chce mluvit. To je zásada, kterou bychom měli respektovat.“

Inaugurace Petra Pavla se uskuteční 9. března. To, že je Petr Pavel tak aktivní, si Zeman vysvětluje velkou euforií prvních dnů po jeho zvolení. „Každý nově zvolený prezident prožívá několik prvních dnů euforii. Já to panu Pavlovi přeju. Po té euforii přijdou všední dny. Pak bude důležité, co udělá během těch všedních dnů,“ dodal Zeman.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volič ODS Fialovi po debatě: Kubera by vám nakopal zadek

17:16 Volič ODS Fialovi po debatě: Kubera by vám nakopal zadek

„Jsem volič ODS. Doufal jsem, že po Babišovi konečně přijde změna k lepšímu a náš stát dáte do pořád…