Zeman překazil společnosti Goldman Sachs plány s RPG byty, píše novinář Best

25.09.2013 16:10 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman v úterý vyzval miliardáře Zdeňka Bakalu, aby „primárně nabídl“ svých 44 tisíc ostravských bytů zdarma veřejnosti. Podle amerického novináře Erika Besta tak dal nový význam finančnickému termínu „initial public offering“ (IPO - primární veřejná nabídka akcií) a vzal vítr z plachet společnostem Goldman Sachs a JPMorgan.

Zeman překazil společnosti Goldman Sachs plány s RPG byty, píše novinář Best
Foto: Petr Merta
Popisek: Americký novinář Erik Best

Podnikatel Bakala plánoval klasickou IPO – uvést nové emise akcií na burzu. To potvrzují i slova ředitele RPG byty Tonyho Aksiche, který v červnu prohlásil, že k IPO jeho realitní společnost dojde do tří let.

RPG se už připravila na primární nabídku a vydala obligace za 400 milionů

RPG jako přípravu na IPO vydala v dubnu obligace za 400 milionů eur, z čehož kolem 330 milionů bude podle Besta použito na výplatu dividend Bakalovi a jeho společníkům.

Best na svých stránkách tuto operaci označil jako „Legální tunelování OKD byty“ a srovnával to se způsobem, jakým Bakala před uvedením OKD na akciový trh vytáhl ze společnosti na dividendách 1,5 miliardy korun.

Teď z IPO nic nebude, zasáhl Zeman

Americký novinář tvrdí, že si společnosti Goldman Sachs a JPMorgan možná chtěly zajistit mandát realizovat lukrativní IPO, a tak nabídly Bakalovy výhodné podmínky pro obligace RPG.

Podle Besta by ale nyní byl z IPO propadák vzhledem k tomu, že horníci přicházejí o práci a Zeman naznačuje možnost znárodnění.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Obviňte Bidena z podněcování k atentátu.“ V USA to po střelbě na Trumpa vře

21:21 „Obviňte Bidena z podněcování k atentátu.“ V USA to po střelbě na Trumpa vře

Zahraniční média se shodují v tom, že střelbou na republikánského prezidenta Donalda Trumpa se prezi…