Zeman promluvil pro tisk v Maďarsku. Na úvod se vysmál ČT. Pak vynesl vážná stanoviska k Ondráčkovi, Staňkovi i Huawei

16.05.2019 16:03

Prezident Miloš Zeman dnes vystoupil na tiskové konferenci na závěr návštěvy Maďarska. Na otázku, zda přijme rezignaci ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), odvětil neurčitě. Zároveň se také postavil za komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, jenž je kritizován za svou návštěvu Doněcké lidové republiky.

Zeman promluvil pro tisk v Maďarsku. Na úvod se vysmál ČT. Pak vynesl vážná stanoviska k Ondráčkovi, Staňkovi i Huawei
Foto: KPR
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďarsku
reklama

„Doufám, že z toho Česká televize udělá reportáž, jak celá maďarská populace protestuje proti jaderným elektrárnám,“ zahájil tiskovou konferenci Zeman, jenž dnes navštívil jadernou elektrárnu Paks. 

„Maďarská ekonomika prosperuje. Minulý rok rostl HDP a velmi dobré jsou i míry inflace a nezaměstnosti. Strana Fidesz má ústavní většinu, o charakteru svobodných a demokratických osob nikdo nepochybuje, opozice je roztříštěná,“ řekl úvodem Zeman, jenž zemi navštívil se společnou delegací podnikatelů. „Politická spolupráce se týkala především na úrovni Visegrádské skupiny,“ zmínil Zeman a předal slovo velvyslanci Juraji Chmielovi.

„Šlo o první oficiální návštěvu po sedmi letech, ale vztahy hlav obou států jsou excelentní a hlavy obou států se potkávají často. Tato návštěva byla velmi důležitá pro rozvoj obchodních vztahů,“ řekl Chmiel. 

První otázka novinářů k prezidentu Zemanovi směřovala na návštěvu jaderné elektrárny Paks. „Tato elektrárna je významná tím, že vyrábí padesát procent elektřiny v Maďarsku. Pokud jde o návštěvu Pakse, je tam pamětní deska o Škodě Jaderné strojírenství, která stavěla původní Paks I. A samozřejmě že máme zájem, aby, až bude Paks II, byly české firmy subdodavateli této stavby,“ poznamenal Zeman. 

„Pokud jde o pana ministra Staňka, asi před 14 dny mě požádal o přijetí a vzhledem k nabitému programu jsem mu dal termín příští týden. A dokud si s ním nepromluvím, tak se k těmto věcem nebudu vyjadřovat,“ podotkl k otázce konce ministra Staňka Zeman.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

A co jednání s premiérem Viktorem Orbánem? „Bylo to jednání s celou delegací, i když první fáze byla mezi čtyřma očima. A to jednání delegací zahrnovalo kromě jiného jeden zajímavý bod. Víte, že Maďarsko se soustavně vyhraňuje proti protiruským sankcím. Nu a nyní se vytvořila nová situace, kdy k nesouhlasu Maďarska s těmito sankcemi se k tomu přidá i Itálie, tak se tyto sankce nebudou tichou procedurou prodlužovat automaticky, ale bude se o nich minimálně diskutovat. Proti Kubě byly sankce padesát let a k ničemu to nebylo,“ sdělil.

Řeč pak byla i o možném objednání trestního stíhání, které podle svých slov nevyloučil Juraj Chmiel. „Bylo to tristní, zažil jsem to na vlastní kůži. A pokud se něco takového děje, je to velmi smutné. A nevylučuji tak, že by na té zprávě od Marie Benešové mohlo něco být,“ uvedl. 

Následně se pak Zeman vyjádřil ke kauze komunistického poslance Zdeňka Ondráčka a jeho cesty na Donbas. „Pokud vím, tak tam byl soukromě. Byla-li to soukromá cesta, nic do toho nikomu není,“ sdělil Zeman. 

Závěrem se pak česká hlava státu vyjádřila ke společnosti Huawei, kdy Spojené státy zařadily tuto firmu na černou listinu kvůli podezření z čínské špionáže. „Stále trváte na tom, že by se tato firma měla podílet na výstavbě vysokorychlostní sítě v České republice?“ tázal se novinář. „Ano, trvám, protože nejsem agentem Spojených států a jejich konkurenčních firem, například Microsoftu,“ podotkl Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

22:38 Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

Vláda vyhlásila opět nouzový stav. Od pondělí na tři týdny bude také výrazně omezen pohyb osob. Pro …