Zeman prý o ruském návrhu udělit mu Nobelovu cenu za mír nevěděl

26.04.2014 13:01

Prezident Miloš Zeman nevěděl, že jej ruský akademik Sergej Komkov navrhl na Nobelovu cenu za mír. Hodnotit zprostředkovatelskou roli Česka v usmiřujícím dialogu Kyjeva s Moskvou lze až při dosažení konkrétních výsledků, řekl dnes Zeman novinářům. Komkov ho navrhl na prestižní ocenění za vyvážený přístup k ukrajinské krizi, napsala v pátek ruská informační agentura Regnum.

Zeman prý o ruském návrhu udělit mu Nobelovu cenu za mír nevěděl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

„S tímto návrhem jsem se neseznámil a tiskový mluvčí mně o něm říkal před dvěma minutami. Za druhé, Nobelova cena míru se uděluje za konkrétní výsledky práce," řekl Zeman novinářům na pražském sjezdu odborářů.

Český prezident spolu s dalšími vysokými představiteli některých států Východního partnerství v pátek na Hradě nabídl Rusku a Ukrajině, že Praha dialog obou znesvářených zemí zprostředkuje. „Nu a teprve podle výsledků těchto služeb můžeme hodnotit práci nejenom moji, ale každého z členů této mise," uvedl Zeman.

Komkov, který je mimo jiné předsedou Ruského fondu pro vzdělávání, podle agentury Regnum norskému výboru pro udělování Nobelových cen Zemana navrhl na udělení ceny v roce 2015. Prohlásil, že tato nominace je spojena s „rozumnou a vyváženou politikou" českého prezidenta ve vztahu k událostem na Ukrajině.

Komkovovi se především líbí, že Miloš Zeman podle něj podpořil pozici Ruska v otázce Krymu, když „prohlásil, že jedině Ruská federace je s to zajistit skutečná občanská práva obyvatelstva Krymského poloostrova". Oceňuje také, že český prezident prý řekl, že Krym byl vždy nedílnou součástí Ruska a Ukrajině ho nesmyslně daroval Nikita Chruščov.

Agentura Regnum připomněla, že Komkov patřil k iniciátorům navržení ruského prezidenta Vladimira Putina na letošní Nobelovu cenu za mír.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilek

19:54 Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilek

Premiér Andrej Babiš (ANO) přišel s pravidelnou nedělní zprávou „Čau lidi“ na svém facebookovém prof…