Zeman s Babišem proberou úpravy rozpočtu kvůli daňovému balíčku

16.01.2021 6:15

Novela letošního rozpočtu kvůli daňovému balíčku má být jedním z témat, která dnes bude v Lánech řešit ekonomický poradní tým prezidenta Miloše Zemana. Jednání se zúčastní premiér Andrej Babiš (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Babiš očekává, jak řekl počátkem roku, že ze schůzky vyplynou další termíny týkající se novely rozpočtu.

Zeman s Babišem proberou úpravy rozpočtu kvůli daňovému balíčku
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Schválený státní rozpočet na letošní rok počítá se schodkem 320 miliard korun. Nejsou v něm ale zahrnuty dopady daňového balíčku, který v důsledku zrušení superhrubé mzdy letos připraví rozpočet o 87,5 miliardy korun. Vyřešit to má právě chystaná rozpočtová novela.

Zeman na rozdíl od rozpočtu daňový balíček nepodepsal ani nevetoval kvůli tomu, že daňová změna může „prohloubit nepříznivý vývoj veřejných financí, zejména státního rozpočtu“. Způsob přijetí balíčku, který stejně jako rozpočet nabyl účinnosti počátkem roku, napadla skupina senátorů u Ústavního soudu.

Daňový balíček nahradil superhrubou mzdu zdaněním příjmů fyzických osob sazbami 15 a 23 procent. Zvýšil roční daňovou slevu na poplatníka o 3000 korun a snížil sazbu spotřební daně z nafty o korunu na litr. Rozpočet počítá s příjmy 1488,3 miliardy a s výdaji 1808,3 miliardy korun. Založen je na předpokladu růstu ekonomiky o 3,9 procenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…