Zeman se prý velmi rozzuřil na Mynáře. S prověrkou to bylo trochu jinak, než mu tvrdil

09.01.2015 7:32

Miloš Zeman si včera povolal na kobereček šéfa hradního bezpečnostního odboru Jana Fulíka. Pár hodin před tím se totiž prezident z e-mailu z MF Dnes dozvěděl, že mu kancléř Vratislav Mynář neříkal pravdu o své bezpečnostní prověrce. Zeman si myslel, že už na ní Národní bezpečnostní úřad pracuje více než rok, Mynář přitom dodal podklady úřadu teprve před pár měsíci a zdržoval celý porces. Píše o tom dnešní MF Dnes.

Zeman se prý velmi rozzuřil na Mynáře. S prověrkou to bylo trochu jinak, než mu tvrdil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vratislav Mynář

Fáze, ve které začíná NBÚ a ostatní bezpečnostní služby uchazeče o prověrku na základě dodaných informací “proklepávat“, tak údajně začala až na přelomu listopadu a prosince, tedy rok poté, co Mynář oficiálně o prověrku požádal. Doklady jako například účetní uzávěrky jeho firem dodal až po upozornění NBÚ, že pokud tak neučiní, může na prověrku zapomenout.

O tom, že prezdient nebyl zcela v obraze, že věci Mynářovy prověrky neleží na bedrech bezpečnostního úřadu, ale že prověrku zdržuje sám Mynář, svědčí i odpověď, kterou poslal do redakce deníku. „Nevěděl jsem, že prověrka teprve začala, protože jsem byl informován, že prověrka průběžně probíhá a že pak kancléř průběžně dodává informace,“ uvedl prezident.

A pak na Hradě rozpoutal hotové peklo. Dotklo se ho, že z něho kancléř dělal několik měsíců hlupáka. A že se na tom patrně podílel i šéf bezpečnostního odboru Jan Fulík.  Pokud totiž doplňování informací od Mynáře trvalo rok, může udělení, či odmítnutí prověrky zabrat klidně dalších 12 měsíců.

Fulík je obecně považován za Mynářova spojence, sice do průběhu prověrky nemůže nijak zasahovat,  z pozice šéfa bezpečnostního odboru Hradu však může zajišťovat informace z oblasti bezpečnostní politiky státu, plnit úkoly v oblasti ochrany utajovaných informací a v oblasti krizového řízení. Podle několika na sobě nezávislých zdrojů z Pražského hradu právě on po celou dobu prezidenta spolu s Mynářem ujišťoval, že vše běží hladce.

Mynář pak na dotaz MFD, zda NBÚ materiály skutečně dodával včas, či jestli prezidentovi lhal, odpověděl stručně: „Co nejostřeji musím tyto spekulace odmítnout jako nepravdivé. Ohrazuji se hlavně proti tomu, že bych ve věci lhal. Veškeré materiály jsem dodal přesně podle pokynů NBÚ,“  uvedl. Avšak dotaz, jestli je pravda, že vše dodal až pod pohrůžkou úřadu, že bude jinak prověrka zastavena, nechal bez odpovědi.

Vratislav Mynář trvá na tom, že všechny podklady dodal včas. Zdroje MF Dnes blízké NBÚ však hovoří o opaku s tím, že teprve teď jeho prověrka fakticky začíná.  

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: bra

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slonková provedla krádež. Syn se zasnoubil, sledují mou dceru. S Okamurou je to tak, vmetl Andrej Babiš Korantengovi

22:21 Slonková provedla krádež. Syn se zasnoubil, sledují mou dceru. S Okamurou je to tak, vmetl Andrej Babiš Korantengovi

Moderátor Ray Koranteng exkluzivně pro TV Nova zpovídal premiéra Andreje Babiše ohledně kauzy jeho s…