Zeman se v Krumlově setká s Fischerem, pojedou i do Freistadtu

18.10.2013 6:32

Prezident Miloš Zeman se dnes v Českém Krumlově a posléze v rakouském Freistadtu setká se svým rakouským protějškem Heinzem Fischerem. Hlavy států se při vzájemné debatě zaměří na přeshraniční spolupráci, ekonomiku a zejména vybudování chybějícího dálničního spojení mezi Prahou a Lincem.

Zeman se v Krumlově setká s Fischerem, pojedou i do Freistadtu
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman u památné Zdi nářků

Prezidenti budou jednat na krumlovském zámku. Ve Freistadtu se půjdou podívat na zemskou výstavu s názvem Dávné stopy - Nové cesty, Horní Rakousko a Jižní Čechy.

Mezi hlavní témata podle diplomatických náznaků nemá patřit problematika jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Rakušané proti ní v minulosti hojně protestovali; využívání jádra jako zdroje energie odmítají obecně. Zeman při dubnové návštěvě Vídně uvedl, že Rakousko má dostatek informací o provozu Temelína.

Právě Zeman coby český premiér podepsal v roce 2000 s tehdejším rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem dohodu zakotvující bezpečnostní a informační standardy kolem elektrárny.

Časté návštěvy

Zeman coby český prezident byl v Rakousku v dubnu. Šlo o jeho druhou zahraniční cestu po nástupu do funkce. S Fischerem se tehdy shodli, že je třeba dbát na bezpečnost jaderné energetiky. Politici spolu na jaře mluvili i o historii, vzájemné vztahy čas od času narušuje téma vysídlení německy mluvícího obyvatelstva po druhé světové válce z tehdejšího Československa.

Čeští a rakouští prezidenti se setkávají často. Fischer byl na oficiální návštěvě Prahy v roce 2009, Zemanův předchůdce Václav Klaus byl v Rakousku pracovně naposledy loni. Česko-rakouské politické vztahy byly v minulosti napjaté právě kvůli rozdílným názorům na jadernou elektrárnu Temelín a poválečné události. V posledních letech se ale atmosféra mezi Prahou a Vídní výrazně zlepšila. Česko a Rakousko jsou významní obchodní a investiční partneři.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok: Na Zemana veřejně vybafl Vladimír Hučín a bylo to naprosto nezapomenutelné. Prezident nejdrsněji zesměšnil Kalouska

20:55 Šok: Na Zemana veřejně vybafl Vladimír Hučín a bylo to naprosto nezapomenutelné. Prezident nejdrsněji zesměšnil Kalouska

V rámci své šesté návštěvy Olomouckého kraje zavítal v úterý pozdě odpoledne prezident České republi…