Zeman šokoval občany slovy o důchodu. A pochválil muže, kterého nechtějí čeští novináři

30.11.2017 14:02

Prezident Miloš Zeman zavítal dnes v pošmourném počasí do Strážnice v Jihomoravském kraji. Kromě příznivců se zelenými kartami jej vítaly také obří červené trenýrky a transparent s nápisem „Stydím se za svého prezidenta“.

Zeman šokoval občany slovy o důchodu. A pochválil muže, kterého nechtějí čeští novináři
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman na setkání s občany ve Strážnici
reklama

„Za zelené karty děkuji. A děkuji i odpůrcům,“ poukázal úvodem Zeman na demokracii. Do Strážnice dle svých slov přijel proto, aby pochopil problémy občanů. Překvapilo jej například to, že občané Moravského Krumlova považují za největší problém skutečnost, že by rádi měli ve svém městě Slovanskou epopej.

„Zítra jedeme do Zetoru. Jsem rád, že při mé návštěvě v Rusku došlo k podepsání dodávky 6 tisíc traktorů,“ zdůraznil také Zeman.

Následně se rozhovořil o vodním koridoru Dunaj–Odra. „Víte, kdy začala historie tohoto koridoru? Za Karla IV. Ten byl první, kdo snil o propojení Dunaje a Odry. Přišel rok 1901 a rakousko-uherský parlament přijal takzvaný vodocestný zákon, v němž byl zmíněn kanál od Dunaje k Odře. Při první světové válce došel zákon k zapomenutí. A pak napsal Baťa knihu Budujeme stát, v níž opět zmínil myšlenku tohoto kanálu. A já jsem čtvrtý, kdo tento kanál zmiňuje,“ podotkl Zeman s tím, že v lednu má být provedena studie proveditelnosti a že se následně celá stavba provede.

V úvodním slově pak Zeman hovořil také o tom, že je některými politiky přemlouván k tomu, aby byly vyhlášeny předčasné volby. „Já to ale neudělám. Voliči rozdali karty a politici s nimi musí umět hrát,“ poznamenal Zeman a vyzval občany, aby vyjádřili svůj názor. Ti se vyjádřili proti předčasným volbám.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

První dotaz pak směřoval k možnému zkrácení věku odchodu do důchodu i zkrácení pracovního týdne. „Ano, mohli bychom odcházet v 55 letech do důchodu. Mohli bychom mít i čtyřdenní pracovní týden. Ale jedli bychom suchý chleba a jezdili bychom na kole. V tu chvíli by totiž země ztratila ekonomickou výkonnost,“ poznamenal Zeman. „Je zapotřebí závěrem dodat, že v prakticky celé Evropě, včetně zemí s vysokou produktivou práce, je průměrný věk odchodu do důchodu 65 let. Nepotěšil jsem vás, panečku, je mi to líto,“ řekl Zeman.

Následně se Zeman vyjádřil k možné návštěvě Bílého domu. „Moje návštěva se určitě chystá, neboť mě pozval telefonicky americký prezident Donald Trump. Jen nevím kdy,“ sdělil krátce Zeman.

„Jsem hrozně rád, že jsem mohl podepsat zákon ohledně valorizace důchodů. Pořád ale dochází k tomu, že když se důchody valorizují, tak se nepřidává každému stejně, ale přidává se procentem. Myslím si, že to není spravedlivé, neboť princip zásluhovosti má platit v produktivním věku, ale v důchodovém věku jsme si všichni rovni,“ řekl k výši důchodů Zeman.

Otázka pak přišla i na největší zlo světa, kdy mladá žena považuje za největší zlo lidi, kteří šíří nenávist. 

„Lidé, kteří šíří nenávist, jsou v podstatě nešťastní. V životě nic nedokázali, a tak se musí vybít na těch, co v životě něco dokázali. Ale to, že je budeme litovat, neznamená, že je budeme tolerovat. Vezměme si islámské radikály, kteří řezali lidem hlavy. To je přeci šíření nenávist jak vyšité,“ podotkl Zeman a varoval i před terorismem. „S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje,“ podotkl Zeman a vyzdvihl české vojáky v Afghánistánu, kteří s terorismem bojují. 

Anketa

Považujete českou privatizaci 90. let jako celek za úspěšnou?

7%
93%
hlasovalo: 8927 lidí

Personální situace u policie, na níž se ptala jedna z návštěvnic setkání, se podle Zemana může vyřešit s novým ministrem vnitra. „Uvažuje se o tom, že to bude člověk, který svého času vyšetřoval onen vítkovský incident. Policisté nabírají nové lidi, jejich počet se zvyšuje, jsou nová tabulková místa, a já jsem pro to, abychom kromě vojáků, které budeme navyšovat, tak by se tam přidali také policisté, kteří projeví zájem,“ řekl Zeman. Kandidáta do Babišovy vlády Lubomíra Metnara přitom odmítá přijmout za ministra vnitra řada českých novinářů.

A co považuje Zeman za svůj největší životní úspěch? „Za jeden z největších životních úspěchů bych považoval to, že jsem převzal vedení ČSSD se sedmi procenty voličských preferencí a za pět let to bylo 32 %. A to je samozřejmě úspěch, který nikdo nemůže popřít. Je mi líto, že teď má sociální demokracie jen 7 procent,“ posteskl si Zeman. Za dobu jeho vlády si pochvaluje tři reformy: profesionalizaci armády, zavedení krajské samosprávy a privatizaci bank. Za úspěch pak považuje také sňatek se svojí manželkou Ivanou.

Závěrečná otázka pak směřovala k přijetí eura. „Euro by pro nás bylo výhodné přijmout za předpokladu, že Řecko opustí eurozónu,“ zdůraznil Zeman obavy z následného placení řeckého dluhu. 

Následně Zeman podepsal pamětní knihu, připnul stuhu na prapor Strážnice a převzal dary z rukou vedení obce. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

19:43 Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

V České televizi vystoupil k dění ve Spojených státech komentátor a publicista Jefim Fištejn. Kromě …