Zeman studentům prozradil, jak pozná, že degeneruje. Pak vtipkoval o straně, co už se rozpadla

24.10.2013 18:41

REPORTÁŽ Těsně před volbami zahájil ve čtvrtek ráno prezident Miloš Zeman návštěvu jednoho z nejchudších regionů České republiky. V Ústeckém kraji odstartoval dvoudenní pobývání v krajském městě, kde se dopoledne setkal se studenty Univerzity J. E. Purkyně. Rektor je krotil, ať se neptají jen na volby.

Zeman studentům prozradil, jak pozná, že degeneruje. Pak vtipkoval o straně, co už se rozpadla
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Miloš Zeman diskutoval se studenty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
reklama

Červená aula univerzitního kampusu v Pasteurově ulici s 315 sedadly nepojmula všechny zájemce, kteří chtěli být u toho, až bude hlava státu v Ústí nad Labem debatovat s mládeží. „Jsme tu všichni dobrovolně, nikdo nás sem nenahnal. Jo, kdyby šlo o kulturu, tak je poloprázdno, ale jak jde o prezidenty, je tu vždycky plno,“ vyjádřil se jeden ze studentů. „Mám rád provokativní otázky, protože mě nutí přemýšlet. Otázky typu, jak to dělám, že jsem tak geniální, si nechte pro sebe,“ apeloval v úvodu s nadsázkou Miloš Zeman.

Prezident naťuknul bolístky kraje

Miloš Zeman na půdě UJEP na úvod nemluvil dlouho, přesto se dotknul řady aktuálních problémů, a to i konkrétně severu Čech. „Tohle býval kraj špíny a nečistých řek. To už dávno není pravda,“ upozornil a zdůraznil kvalitu rekultivací. „Má-li kraj přírodní bohatství, ať ho nenechá pod zemí, ale vytěží se,“ nastínil nepřímo i svůj postoj k pokračování těžby hnědého uhlí na Mostecku, které se potýká s liknavostí vládních rozhodnutí a zčásti i některými odpůrci dolování kvůli nutnému přesídlení obcí Horní Jiřetín a Černice.

Fotogalerie: - Zeman v Ústeckém kraji

Miloš Zeman navštívil Univerzitu J. E. Purkyně v Ú...
Aula univerzity byla zaplněna studenty
Studenti kladli prezidentovi různé dotazy
A prezident odpovídal
Zeman při odchodu z auly
Zeman při odchodu z auly

Vzácný host také kladl studentům na srdce, že by v regionu měli zůstávat a nepodpořit takzvaný odliv mozků odsud, kde jsou potřeba. „Budete něčím, čemu se říká sůl země. Odejdete-li do Prahy, budete se mít dobře, ale kraji nepomůžete. Měl by existovat i krajský patriotismus,“ zdůraznil.

Je vás moc, vysokoškoláci

Dále mladým radil, aby nesoudili podle slibů a toho, co o sobě lidé prohlašují sami, ale podle jejich skutků a toho, co v životě dokázali. „Na jednoho úspěšného je deset neúspěšných. Píší závistivé komentáře a dělají vše pro to, aby vám namydlili schody. Měli bychom si vážit lidí, co něco dokážou. Ať je to třeba truhlář, který zvládne vyrobit stůl, jenž se neviklá,“ prohlásil.

Pozastavil se rovněž u paradoxu, že najednou se 80 procent mládeže hlásí na vysoké školy, přestože se uvádí, že jen 15 až 20 procent populace je vysokoškolsky vzdělatelné. „Co s těmi šedesáti procenty? Pokud je vysoká škola dobrá, vyhodí je v prvním ročníku, pane rektore. Je-li špatná, tak si je s ohledem na dotační financování podle počtu studentů nechá. Vysoká škola se pak stává takovou lepší střední školou. Doufám, že to není váš případ,“ obrátil se na rektora UJEP René Wokouna.

Prezident poradil, podle čeho volit. Přeje si někdo vězeňský režim?

První otázka z řad studentstva se týkala prezidentova hodnocení předvolební kampaně. „Přiznám se, že ji nesleduji, neb volby jsou u nás v podstatě pořád. Doporučuji číst si programy strany v klidu doma a vsedě. Všimnete si, že na billboardech všichni slibují totéž – prosperitu, svobodu. Už jste někdy četli, že by si někdo přál úpadek a vězeňský režim? Možná ano, ale neříkají to na billboardech,“ podotkl

Fotogalerie: - Zeman v Ústeckém kraji

Miloš Zeman navštívil Univerzitu J. E. Purkyně v Ú...
Aula univerzity byla zaplněna studenty
Studenti kladli prezidentovi různé dotazy
A prezident odpovídal
Zeman při odchodu z auly
Zeman při odchodu z auly

Doporučil také vybírat podle osobností a zalitoval, že u nás nefunguje švýcarský systém kroužkování napříč politickými stranami. „Vždycky koukám na jména, koho znám, či neznám, zda je to mafián, nebo poctivý podnikatel. V našem systému bohužel s těmi vybranými nabereme i nějaké to křoví – to je jako dřív, že když jste chtěli koupit cibuli, museli jste i mrkev, “ uvedl, že i on se řídí spíš jmény než názvem strany.

Politika a zase politika. Nebojte, nedegeneruji

Nechyběla skoro už folklórní spekulativní otázka, zda svým turné po krajích prezident nepodporuje kampaň SPOZ. „Vy jste si snad seděl celou dobu mého úvodního slova na uších,“ reagoval na studenta Miloš Zeman a ubezpečil, že podobné výjezdy chystá každý rok a tento byl naplánován už dávno předtím, než se vůbec nějaké předčasné parlamentní volby vyhlásily. „Ano, mohl jsem se zavřít na Lánech a čekat, až volby přejdou, nebo mezi lidi vyrazit,“ uzavřel.

Studentka se zeptala, zda je po osmi měsících se svou prací prezidenta spokojený. „Kdyby byl člověk se sebou spokojený, tak to značí, že degeneruje,“ vyvolal úsměv u obecenstva. Pokračoval tím, že jako svůj největší čin zatím bere vládu odborníků, což byla jediná elegantní cesta k vyvolání předčasných voleb. „Ukázalo se, že tomu tak je, takže nejsem zas tak špatný prognostik,“ pochválil se.

O jedné straně mluvit můžu

Přestože odmítá jakékoliv politické pozadí svých výjezdů do krajů a ubezpečuje, že o žádné politické straně nepadá na jeho setkáních s veřejností ani slovo, tentokrát tomu tak nebylo. Zmínil totiž stranu LIDEM. „O té ale můžu mluvit, protože ta už se rozpadla,“ zdůvodnil to. „Jsou i jiné otázky než volby,“ apeloval na studenty rektor Wokoun, než bylo umožněno položit další dotaz.

Ten přesto směroval k tomu, podle jakých priorit bude po volbách vybírat, komu svěří sestavení vlády a zda by to mohli být i komunisté. „První kritérium je, že to bude vítěz voleb. Za druhé to bude člověk, kterého vítězná strana doporučí a za třetí ta strana – a může být i komunistická - musí mít parlamentní většinu,“ odpověděl.

Setkání s vysokoškoláky, které zakončil prezident podpisem do pamětní knihy, než se přesunul položit základní kámen nového sídla krajského soudu, skončilo na čas. Před odjezdem ještě Miloš Zeman venku u auta pokukujícím studentům pokynul rukou.

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem je jedinou veřejnoprávní vysokou školou se sídlem v Ústeckém kraji s počtem kolem 11 000 studentů. Její základ tvoří osm fakult. S počtem více než 900 zaměstnanců patří mezi největší zaměstnavatele v regionu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lucie Bartoš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…