Zeman v Berlíně dostal dotaz stran Sudeťáků. A sdělil, že není Fidel Castro

27.06.2013 15:25

Prezident Miloš Zeman v rámci druhého dne návštěvy Německa vystoupil na berlínské Humboldtově univerzitě s projevem, v němž nastínil svoji představu zahraniční politiky. Během odpoledne se Zeman zúčastní česko-německého podnikatelského semináře.

Zeman v Berlíně dostal dotaz stran Sudeťáků. A sdělil, že není Fidel Castro
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman se během návštěvy Německa setkal s kancléřkou Angelou Merkelovou.
reklama

Při debatě na Humboldtově univerzitě v Berlíně byl prezident Zeman pochválen za vyvěšení vlajky Evropské unie na Pražském hradě za přítomnosti předsedy Evropské komise José Barrosa a podpis Evropského stabilizačního mechanismu.

Ve své řeči česká hlava státu mluvila o „Evropském snu“. Tématy bylo možné přijetí eura, bezpečnostní politice, mezinárodním terorismu a nutnosti investic do infrastruktury, zdravotnictví a řady dalších oblastí.

Když Miloš Zeman v úvodu projevu vyjmenoval důležité oblasti zahraniční a ekonomické politiky, o nichž chce mluvit, zavtipkoval, že ale nemůže mluvit o všem, třeba o ekologii. „Nejsem Fidel Castro,“ narážel Zeman na proslulé několikahodinové projevy bývalého kubánského vůdce.

Český prezident se vyslovil pro vybudování společné evropské armády. Jen taková formace totiž prý může čelit velkým hrozbám. Samostatné národní armády bez centrálního vedení by v případě hrozícího konfliktu nebyly akceschopné.

Za ostudu český prezident označil americký zásah v Bosně a Hercegovině v devadesátých letech. „Pokud vím, Bosna je součástí Evropy,“ uvedl Zeman podle reportéra ParlamentníchListů.cz

Jinou věcí už je podle Miloše Zemana policie. Ta na rozdíl od armády musí spadat do kompetencí jednotlivých vlád, jako je tomu dosud.

Zeman při popisu svého „Evropského snu“ také podpořil společnou ekonomickou a zahraniční politiku. V té souvislosti zmínil známá slova amerického diplomata Henryho Kissingera, který se před časem zeptal, jaké telefonní číslo má Evropa.

„Největší nebezpečím pro 21. století je mezinárodní terorismus,“ zdůraznil také důležité téma český prezident. Ten svůj zhruba patnáctiminutový projev jako obvykle pronesl zpaměti bez jakýchkoli poznámek.

Během následné diskuse Miloš Zeman čelil dotazům z řad publika. Během toho přišla řeč i na sudetoněmeckou otázku. Jeden z tazatelů se v dotaze vrátil do dob Zemanovy předvolební kampaně a výroky o odsunu sudetských Němců. „Minulost ponechme historikům a budoucnost politikům,“ reagoval Zeman.

Na berlínském velvyslanectví se prezident republiky setkal s bývalým kancléřem Gerhardem Schröderem a současným německým ministrem zahraničí Guido Westerwellem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …