Zemana Putin pochválí. Havel se dívá z nebe a říká si, že byl na Klause moc mírný. ČT si pozvala polského exdisidenta Michnika a ten to divákům vysvětlil

10.10.2017 19:23

Polský historik a novinář Adam Michnik usedl proti moderátorce pořadu Interview ČT24. A pořádně se obul do českého prezidenta Miloše Zemana za slova, která pronesl na půdě Parlamentního shromáždění Rady Evropy o Rusku.

Zemana Putin pochválí. Havel se dívá z nebe a říká si, že byl na Klause moc mírný. ČT si pozvala polského exdisidenta Michnika a ten to divákům vysvětlil
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Polský disident, aktivista hnutí Solidarita a šéfredaktor novin Gazeta Wyborcza Adam Michnik

„Mně se zdá, že se jedná o rozhodování budoucnosti Krymu, a to by mělo být v rukou obyvatelstva Krym, nikoli prezidenta České republiky. Představme si, že německá armáda vstoupí do Česka a obsadí Karlovy Vary, Mariánské Lázně a tak podobně a nějaký ukrajinský politik by teď Čechům řekl, že se mají domluvit s německými politiky na nějaké kompenzaci,“ začal přítel prvního českého prezidenta Václava Havla Michnik.

„Je velmi zvláštní, že něco takového říká prezident, který zažil sovětskou okupaci z roku 1968. Tu si Miloš Zeman jistě pamatuje a jistě tehdy nebyl nadšen,“ pokračoval Michnik. „Podle mého názoru je to zcela vědomý dárek pro ruského prezidenta Vladimira Putina a teď straší válkou. To je přece to, co se říkalo o Československu – že provokuje Hitlera, když mu nechce dát Sudety. A my jsme zase slyšeli, že druhou světovou válku vyvolalo Polsko, když si na své území nechtělo pustit německou a sovětskou armádu,“ připomněl Michnik.

Zeman by měl podle Michnika apelovat na Putina, aby skončil se svou agresivní zahraniční politikou. „Myslím, že to Miloš Zeman řekl tak, aby s ním byl Vladimir Putin spokojen,“ uzavíral toto téma pomalu host.   

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Poté označil polskou vládu vládní strany Právo a spravedlnost za nedemokratickou, protože tato vláda se teď snaží ovládnout polské soudy, polská média, porušují polskou ústavu a snaží se ovládnout celý stát, jak to kdysi nejen v Polsku dělali i komunisté. Stejně nedemokraticky se prý dnes chovají Putin v Rusku nebo maďarský premiér Viktor Orbán v Maďarsku. Uznal sice, že Právo a spravedlnost, maďarský premiér Viktor Orbán byli demokraticky zvoleni, ale byli zvoleni i proto, že zamlčeli, jak po volbách budou porušovat demokracii. Polská vláda nyní teď porušuje demokratické hodnoty. Porušuje ústavu. Totéž dnes prý dělá maďarský premiér Viktor Orbán. „Kdyby se Václav Havel díval na to, co se děje v Polsku, byl by zděšen,“ kroutil hlavou Michnik.

„Neříkám, že tady v České republice je všechno v pořádku, ale aspoň do voleb tady budete mít demokratickou vládu. A doufám, že si Češi vyberou lépe než Poláci,“ vyjádřil ještě přání host.

Doufá také, že Češi nespáchají sebevraždu a neodejdou z Evropské unie. „Doufám, že v rozhodujícím okamžiku Češi procitnou a pochopí, že mají zůstat v Evropské unii, protože odchod z EU by znamenal, že jsou vydáni na milost a nemilost Putinovi,“ varoval Michnik. „Nevěřím, že by Češi chtěli odejít z EU, protože by to byla sebevražda,“ pozvedal varovně hlas host.

Michnik stejně tak nechápe, jak se druhý český prezident Václav Klaus mohl postavit po bok politiků Alternativy pro Německo a hájit tuto stranu. „Když se na to Havel seshora dívá, tak si musí říkat, můj bože, s tím Vaškem Klausem jsem měl pravdu a byl jsem na něj moc mírný,“ vyjádřil svůj názor slavný novinář.   

Nakonec konstatoval, že populismus je nebezpečný, protože populisté nenabízejí řešení společenských problémů. Jen naslouchají lidem a zneužívají toho, co slyší.

„Politici tu nejsou proto, aby naslouchali hlasu lidu. Je to, jako byste řekla, že lékař je tu od toho, aby poslouchal srdce a měřil tlak. Ne, politici jsou tu od toho, aby hledali lék,“ zdůraznil novinář. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Zku*vysyne! Putinova děvko! Klaus ml. cílem drsného útoku na Národní třídě

11:04 VIDEO Zku*vysyne! Putinova děvko! Klaus ml. cílem drsného útoku na Národní třídě

Na Národní třídě to jako tradičně žije. A někteří lidé pociťují, jak si jiné skupiny představují svo…