Zemana bych na sjezd pozval, členové si to přejí. Jeho vztah s ČSSD je bohužel chladný, říká okresní šéf ČSSD Brno-venkov

25.02.2015 15:07

38. SJEZD ČSSD „Uznávám i Miloše Zemana. S přibývajícími roky na každého člověka doléhá zdraví a zvýrazňují se osobnostní rysy. V tomto kontextu vnímám řadu jeho výroků jako správné, ale příliš výrazné,“ řekl v rozhovoru ParlamentníchListů.cz předseda stranické okresní organizace Brno-venkov Ivo Trubák jen pár dní před začátkem sjezdu ČSSD. Podle Trubáka je ale chybou, že právě Zeman na sjezdu bude chybět. Vedení ČSSD jej mělo podle jeho soudu pozvat, a to z důvodu, že část stálé členské základny si to přeje. „Je totiž chybou na sjezdu reprezentovat jen osobní stanovisko vedení,“ dodal k tomu šéf OVV.

Zemana bych na sjezd pozval, členové si to přejí. Jeho vztah s ČSSD je bohužel chladný, říká okresní šéf ČSSD Brno-venkov
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto

Co vás napadá, když se zamýšlíte nad úspěchy a neúspěchy ČSSD v období od posledního sjezdu? V čem strana uspěla, v čem neuspěla? Kteří její na sjezdu zvolení funkcionáři se osvědčili a kteří za poslední dva roky selhali?

Strana v podstatě uspěla, stala se vládní stranou, máme předsedu vlády, zažehnala vnitřní rozbroje, takže v tomto kontextu jsou v podstatě úspěšní všichni ti, co takzvaně vyhráli, i ti, co uměli ustoupit a přijmout svou roli.

Jak hodnotit postavení ČSSD ve vládě a výsledky plnění jejího programu v rámci vlády? Je vládní agenda dost levicová? Kteří členové vlády dělají čest ČSSD a kteří na svou práci nestačí? Je premiér dost důrazný vůči koaličním partnerům? Jaká témata a jakou agendu by měla strana ve vládě víc „tlačit“ a co se musí změnit ve fungování vládního kabinetu?

Plnění programu je adekvátní ve smyslu předvolebních předsevzetí. Zda je dost levicová, tak to nevím, nevím co je ´levicovost´ a už vůbec si netroufnu v dnešní postindustriální společnosti hodnotit úspěšnost tímto atributem. Jsem laik a odbornou práci ministrů si netroufnu hodnotit, je mi sympatická proevropská orientace ministra Zaorálka a takt předsedy vlády. Co víc nebo méně tlačit – takhle to nevnímám. Sociální demokracie by se měla více obrátit k těm, pro které zde je. To je zejména k zaměstnancům, k živnostníkům a dalším lidem. S tím souvisí i důraz premiéra vlády.

Jak hodnotíte prezidenta republiky, který je bývalým předsedou ČSSD? V čem s ním souhlasíte a co mu vyčítáte? Slyšíte vůči prezidentovi na svém okrese spíše podpůrné, nebo odmítavé hlasy, přičemž se ptáme jak na hlasy z členské základny, tak širší veřejnosti?

Prezidenta republiky jako funkci plně uznávám, ať je v ní kdokoliv. Uznávám i Miloše Zemana. S přibývajícími roky na každého člověka doléhá zdraví a zvýrazňují se osobnostní rysy. V tomto kontextu vnímám řadu jeho výroků jako správné, ale příliš výrazné. V rámci členské základny slyším vůči prezidentovi chválu, ale od veřejnosti spíše kritiku.

Pokud se vrátíme do období tzv. lánského puče... Jak tuto událost zpětně reflektujete?

Byla to chyba části vedení sociální demokracie.

V posledním roce se široce debatuje o zahraniční politice, zejména v souvislosti s ukrajinskou krizí. Terčem kritiky bývá ministr zahraničí Lubomír Zaorálek za svou, dle některých členů ČSSD, příliš prozápadní pozici. Někteří představitelé ČSSD si přejí vyváženější pozici vůči Rusku. Pravicová opozice současně kritizovala Bohuslava Sobotku za „mnichovanství“, když si přál vyjednávat o výjimkách ze sankcí proti Rusku. Jak Vy hodnotíte všechny tyto i jiné aspekty politiky, kterou prosazovala, nebo by dle Vás měla prosazovat ČSSD v rámci krize na Ukrajině? Jak hodnotit Sobotku a Zaorálka?

Čas ukáže, kdo měl pravdu a kdo ne. Nejsem odborník na zahraničně politickou orientaci země, jsme v Evropské unii a její politiku bychom měli dělat. Je mi zejména líto běžných lidí v konfliktu z obou stran; co za celý život vytvořili, může být rázem pryč a mohou být rádi, že přežijí.

Jak hodnotíte práci hejtmanů, primátorů a dalších krajských a komunálních představitelů ČSSD? Které z nich považujete za dobře pracující a které ne? Co dle Vás řekly o jednotlivých organizacích a skupinách uvnitř strany komunální volby?

Práci hejtmanů a zastupitelstev v jiných krajích neznám. V Jihomoravském kraji pracuje hejtman Michal Hašek tradičně i se svým týmem velmi úspěšně. Komunální volby nám navíc řekly, že země je poměrně spokojena s vládou, ale musíme hledat intenzivněji a úspěšněji lidi do komunální politiky.

Prezident Zeman není pozván na sjezd ČSSD. Je to chyba? Měl by být pozván dodatečně? Případně, jste pro to, aby byl vznesen přímo na sjezdu požadavek na účast prezidenta?

Není tajemstvím, že vztahy mezi nynějším vedením ČSSD a prezidentem jsou chladné. Prezidenta bych pozval, a to z důvodu, že část stálé členské základny si to přeje. Je totiž chybou zde reprezentovat jen osobní stanovisko vedení.

Kteří kandidáti mají jistý váš osobní hlas při boji o funkce místopředsedů a 1. místopředsedy? A které kandidáty podpoří vaše okresní organizace? Podpora Bohuslavu Sobotkovi, coby jedinému kandidátovi na předsedu, je z řad delegátů vašeho okresu bezvýhradná?

Budu volit na předsedu přítele Sobotku, na místopředsedu přítele Tejce. v předsednictvu si dovedu představit dále Zaorálka, Dientsbiera, Chovance, ale i Haška a další. Je třeba najít nejlepší lidi v organizaci a ochotné pracovat. Loajalita je důležitá, ale má své meze.

Které věci se dle vás musí v ČSSD změnit, aby strana fungovala lépe? Dokáže při současném kurzu udržet svou pozici dominantní politické síly v České republice? Které hrozby tuto pozici mohou sebrat a jak se s nimi strana vypořádat?

Už jsem to napsal, ale je to důležité a tak to zdůrazňuji: zabývat se problémy celé společnosti, zejména zaměstnanců a to všech. Preferovat nepreferované, proto jsme zde. Nepochybujte. Když to tak budeme dělat, nemůžeme být neúspěšní.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

22:32 „Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

REPORTÁŽ „Komunistická soudružka mě naučila koktat a počurávat se,“ vzpomínal bývalý kastelán na pře…