Zemana propustili, nemocnice zajistí kontroly

25.11.2021 11:33

Ústřední vojenská nemocnice v tiskové zprávě informovala, že prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocniční péče a byl převezen do svého sídla v Lánech. Zároveň zdůraznila, že za péči o prezidenta od této chvíle nenese odpovědnost.

Zemana propustili, nemocnice zajistí kontroly
Foto: Fotoarchiv KPR, foto Hana Brožková
Popisek: Prezidentka Zuzana Čaputová s prezidentem Milošem Zemanem

„Pan prezident i jeho rodina a nejbližší spolupracovníci byli opakovaně informováni o jeho zdravotním stavu, o predikci vývoje a o možných rizicích a komplikacích,“ ujistila nemocnice.

Nadále prý považuje za nejvhodnější péči ve specializovaném zdravotnickém zařízení, ale „vzhledem k významnému zlepšení zdravotního stavu pana prezidenta plně respektuje jeho rozhodnutí upřednostnit naplňování svých ústavních povinností mimo zdravotnické zařízení a ukončit hospitalizaci v ÚVN“.

Prezidentovi bude poskytována zdravotní péče v domácím prostředí a nemocnice uvedla, že její poskytovatel přebírá za prezidentovo zdraví veškerou odpovědnost.

„ÚVN je připravena v případě potřeby poskytovat prezidentovi republiky Miloši Zemanovi zázemí specializovaného zdravotnického zařízení a nadále bude zajišťovat pravidelné ambulantní lékařské kontroly,“ ujistila nemocnice.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Prezident byl do střešovické nemocnice převezen v neděli 10. 10., den po volbách. Kolonu sledovali novináři, kteří dorazili do Lán na tiskovou konferenci předsedy vlády, se kterým se toho dne prezident sešel. Záběry prezidenta, které novináři pořídili, vyvolaly otázky o jeho zdravotním stavu.V následujících dnech mnozí spekulovali o tom, zda je Miloš Zeman ještě naživu a Senát chtěl aktivovat ústavní článek, který jej kvůli nezpůsobilosti k výkonu funkce zbavuje pravomocí.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil se obrátil na ředitele ÚVN s dotazem na zdravotní stav prezidenta a poté na tiskové konferenci oznámil, že prezident není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat jakékoliv povinnosti. Dále pak, že „pacientova dlouhodobá prognóza je hodnocena jako krajně nejistá a Zemanův návrat do funkce málo pravděpodobný“.

Celá aféra se odehrála pod taktovkou ústavního právníka Jana Kysely, tajemníka senátní komise pro Ústavu, která již dříve variantu uplatnění článku 66 připravovala. Kysela nejprve pomáhal Vystrčilovi s formulací otázek, pak z pozice „ústavněprávního experta“ nemocnici s formulací odpovědi a nakonec v Senátu radil Vystrčilovi, jak s odpovědí naložit.

Po několika dnech spekulací o jeho zdravotním stavu prezident všechny překvapil, když telefonicky poskytl rozhovor pro rádio Frekvence 1. Ačkoliv i poté exministryně Džamila Stehlíková tvrdila, že rozhovor byl sestříhán, debaty o zbavení pravomocí utichly.

Prezident po zotavení chtěl začít vykonávat své povinnosti a vstoupit do jednání o vládě, jeho plány ale narážely na omezení nemocničního provozu, například budoucí premiér Petr Fiala u něj mohl strávit jen omezenou dobu.

Prezident chce v Lánech zítra pověřit Petra Fialu sestavením vlády a zahájit rozhovory s kandidáty na ministry.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…