Zemane, přiznej, s kým se stýkáš. Piráti a STAN chystají změnu

29.07.2021 11:24

Konečně projednat zákon o lobbingu – to chtějí prosadit Piráti a Starostové na páteční mimořádné schůzi Sněmovny. Podle nich je potřeba zavést povinný registr lobbistů a evidovat jejich schůzky s politiky a dalšími vlivnými představiteli státu, a to včetně prezidenta republiky. Veřejnost má prý právo vědět, kdo se snaží ovlivňovat podobu zákonů.

Zemane, přiznej, s kým se stýkáš. Piráti a STAN chystají změnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Kovářová

Piráti a Starostové navrhli, aby se evidence netýkala jen přípravy a schvalování zákonů, ale také přípravy a přerozdělování dotací. Stejně tak chtějí, aby byly evidovány i schůzky prezidenta s lobbisty. Vláda pro něho totiž chystá výjimku. Lobbing do dnešní doby není nijak regulován ani monitorován, přitom veřejnost má právo vědět, kdo se snaží ovlivňovat podobu zákonů, přípravu zakázek, rozdělování dotací a další,“ vysvětlil pirátský poslanec Lukáš Černohorský motivy, které je vedly k přípravě pozměňovacích návrhů. Stejně tak lpěli na evidenci schůzek a důvodech jejich existence.  

Poslankyně Věra Kovářová za STAN pak předložila předmětný pozměňovací návrh už v roce 2019. Ten počítal s rozšířením výčtu lobbovaných i o poradce prezidenta republiky, případně prezidenta samotného. „Cílem navrhované změny je zamezit pochybným obchodním schůzkám spolupracovníků pana prezidenta. Často se totiž při pracovních i neformálních jednáních setkávají s osobami, které splňují podmínky lobbisty a také tak vystupují,“ zdůvodnila s tím, že proto je jejich cílem se nezaměřovat jen na legislativní procesy a aktéry. „A právě kauzy kolem Nejedlého a Mynáře, na které upozornil před několika lety i sám premiér, dokazují, jak nutné je jasně stanovit pravidla,“ objasnila důležitost Kovářová. S navrhovanou změnou nyní počítá komplexní pozměňovací návrh Ústavně právního výboru Sněmovny.

Černohorský pak dodal, že je pro ně vládní postup nepřijatelný. Ta podle nich totiž ve svém návrhu prezidenta od povinnosti hlásit schůzky osvobodila. Pravidla prý ale mají platit pro všechny. „Prezident má vliv na přijímání zákonů skrz veto, kdy navíc ten současný má i značný vliv na premiéra Andreje Babiše, takže je schopný do zákonů zasahovat. Proto chceme navrhovanou výjimku zrušit,“ vysvětlil dále poslanec.

Transparentní pravidla lobbingu jsou stěžejním protikorupčním opatřením nejenom podle koalice Pirátů a Starostů. Uvádí to i nevládní neziskové organizace sdružené v organizaci Rekonstrukce státu i mezinárodní Skupina států Rady Evropy proti korupci (GRECO). 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Au. To si Bartoš odnese: Pláč a ztracené hlasy, ač to myslel dobře

7:17 Au. To si Bartoš odnese: Pláč a ztracené hlasy, ač to myslel dobře

Slova předsedy Pirátů Ivana Bartoše o muslimské Evropě se stala terčem posměšků. Herní vývojář Danie…