Piráti a Starostové navrhli, aby se evidence netýkala jen přípravy a schvalování zákonů, ale také přípravy a přerozdělování dotací. Stejně tak chtějí, aby byly evidovány i schůzky prezidenta s lobbisty. Vláda pro něho totiž chystá výjimku. „Lobbing do dnešní doby není nijak regulován ani monitorován, přitom veřejnost má právo vědět, kdo se snaží ovlivňovat podobu zákonů, přípravu zakázek, rozdělování dotací a další,“ vysvětlil pirátský poslanec Lukáš Černohorský motivy, které je vedly k přípravě pozměňovacích návrhů. Stejně tak lpěli na evidenci schůzek a důvodech jejich existence.
Poslankyně Věra Kovářová za STAN pak předložila předmětný pozměňovací návrh už v roce 2019. Ten počítal s rozšířením výčtu lobbovaných i o poradce prezidenta republiky, případně prezidenta samotného. „Cílem navrhované změny je zamezit pochybným obchodním schůzkám spolupracovníků pana prezidenta. Často se totiž při pracovních i neformálních jednáních setkávají s osobami, které splňují podmínky lobbisty a také tak vystupují,“ zdůvodnila s tím, že proto je jejich cílem se nezaměřovat jen na legislativní procesy a aktéry. „A právě kauzy kolem Nejedlého a Mynáře, na které upozornil před několika lety i sám premiér, dokazují, jak nutné je jasně stanovit pravidla,“ objasnila důležitost Kovářová. S navrhovanou změnou nyní počítá komplexní pozměňovací návrh Ústavně právního výboru Sněmovny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.