Zemane, ty hloupý mačo, mlč! Jedna z ruských slečen, jejichž skupinu přeložil prezident s použitím slova „kunda", se ozvala

14.11.2014 10:52

Dvě bývalé členky ruské punkové kapely Pussy Riot, jež otevřeně vystupuje proti ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, jsou na návštěvě Velké Británie. V jednom z poskytovaných rozhovorů britským médiím se rovněž vyjádřily k prezidentu Miloši Zemanovi.

Zemane, ty hloupý mačo, mlč! Jedna z ruských slečen, jejichž skupinu přeložil prezident s použitím slova „kunda", se ozvala
Foto: nme.com
Popisek: Členky ruské punkové skupiny Pussy Riot
reklama

Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová při své návštěvě Velké Británie zavítaly do britského parlamentu a zúčastnily se večírku pořádaného organizací Amnesty International. V plánu také mají promluvit si se sovětským disidentem Vladimirem Bukovským. V jednom z rozhovorů se vyjádřily také k výrokům českého prezidenta Miloše Zemana v pořadu Hovory z Lán. „Zeman by se k Pussy neměl vyjadřovat, protože vůbec netuší, kdo Pussy jsou. My to víme, on neví nic. My jsme punkerky, on punker není. Chová se jako hloupý mačo," prohlásila podle britského deníku The Guardian Tolokonniková.

Aljochinová a Tolokonnikovová však fakticky členkami kapely již několik měsíců nejsou. Krátce po jejich propuštění se zbylá šestice Pussy Riot nechala slyšet, že Aljochinová a Tolokonnikovová již nejsou členkami kapely. Své rozhodnutí vyloučit je ze svého středu vysvětlily tím, že se obě dvě jejich bývalé kolegyně „příliš vzdálily cílům punkové kapely“.

Punková kapela Pussy Riot na sebe nejvíce upozornila uspořádáním skandálního koncertu v pravoslavném kostele, kde prostřednictvím punkové modlitby protestovala proti Putinovi, ale i vlivu ortodoxní církve. Vedle Putina a církve Pussy Riot hlásají feministické myšlenky a bojují proti kapitalismu. Před třemi týdny obdržely za svoji činnost Cenu Václava Havla.

Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová byly v srpnu 2012 odsouzeny na dva roky do vězeňského tábora  za výtržnictví a vyvolávání náboženské nesnášenlivosti. Nakonec však byly propuštěny na svobodu již v prosinci loňského roku na základě amnestie prezidenta Putina. Následně hojně cestovaly po světě a setkávaly se s politiky i hvězdami hudební branže. Ve Spojených státech je např. na pódium uvedla zpěvačka Madonna. Setkaly se také s Patti Smith či svým idolem, guru světové levice, Naomem Chomskym. S tím se dle svých slov nepohodly, protože schvaloval anexi Krymu.

Obě ženy mimo jiné také uvedly, že souhlasí se západními sankcemi proti Rusku. Jsou však přesvědčeny, že vláda v Rusku se jen tak nezmění. A to i přesto, že ruský prezident Vladimir Putin podle nich představuje jen „prázdnou skořápku“. Putin podle jejich mínění nemá žádný program ani plány, kudy by se měla země v budoucnu ubírat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

20:54 A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vidí v koronavirové pandemii pro Česko př…