Zemanova milost? Na vládě řešili, prozradil Rakušan. Velmi nepěkně

30.03.2022 18:24 | Zprávy

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl ministr vnitra Vít Rakušan, místopředseda vlády a předseda hnutí STAN. Budou státy Evropské unie společně sdílet odpovědnost za uprchlíky vyhnané z Ukrajiny ruskou invazí a pomohou zemím, které nesou hlavní nápor migrace? Jak se tým Petra Fialy vyrovnal s tím, že v prvních sto dnech vlády musel řešit především mimořádné události? Není vládní koalice hluchá k opozičním připomínkám?

Zemanova milost? Na vládě řešili, prozradil Rakušan. Velmi nepěkně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

Úvodem se Rakušan vyjádřil k milosti prezidenta republiky Miloše Zemana pro šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. „Vždy jsem byl opatrný kvůli excesu jedné politické osoby měnit hned politický systém. To bylo často, když se vedla diskuse, zda je dobrá přímá volba prezidenta a podobně. Vždy jsem říkal, že kvůli jednomu subjektivně negativnímu zážitku nebudeme hned měnit ústavu. Já se na to podobně dívám v tomto případě, na druhou stranu chápu, že i ten tlak veřejnosti a nějaká odborná diskuse na poli resortu spravedlnosti o tom, zda prezidentská milost skutečně není jakýmsi reliktem v našem systému, zda skutečně nezavdává potom příčiny k nejrůznějším dohadům a debatám, tak myslím si, že minimálně ta diskuse by započata být měla. A mám pocit, že i na vládě, podle té atmosféry z dneška, kdy jsme toto samozřejmě bokem v různém také probírali, mám pocit, že ta moje reakce je velmi podobná reakci drtivé většiny členů naší vlády,“ sdělil k tomu Rakušan, že k systémové změně se vláda nedostala.

„Ale k této konkrétní milosti se drtivá většina členů a členek vlády vyslovovala negativně. Vlastně jí nikdo nerozumí. Má několik zvláštních parametrů. Za prvé je to blízký spolupracovník, za druhé je to ekonomický delikt, vůči kterým byl pan prezident vždy velmi přísný, a vždy akcentoval, že takové věci se neodpouštějí. Za další pan prezident sám sobě někdy před devíti lety stanovil jasná pravidla, kdy bude udělovat milost, a za další ta časovost, ta krátká doba po vynesení rozsudku, kdy vlastně ani podle mě nebyla možná nějaká hlubší právní expertiza nějakého týmu okolo pana prezidenta, celé to na mě působí trochu divně,“ poznamenal Rakušan. S prezidentem situaci dnes neřešil, zároveň však podotýká, že vlastně k řešení nic není. „Je to situace, s kterou se neumím ztotožnit ani jako občan, ani jako politik, ani jako místopředseda vlády, ale v současné době nějaké možnosti, jak takové výsostné rozhodnutí napadat, tak těch možností příliš mnoho není,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Komunisté

Myslíte, že SOCDEM pomůže se dostat Komunistům zpět do Sněmovny? Podle mě je to přesně naopak. A vás se ptám, proč myslíte, že řada voličů i dnes volí komunisty? Nemyslíte, že je to i vaší vinou, protože neumíte dělat sociální politiku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš po blackoutu: Máme zločineckou vládu, co nikdy neřekne pravdu

0:00 Babiš po blackoutu: Máme zločineckou vládu, co nikdy neřekne pravdu

„Máme zločineckou, nekompetentní vládu, která ohrožuje naši bezpečnost a nikdy neřekne pravdu,“ tvrd…