Zemanovci by rádi oprášili brigádu civilní obrany

01.10.2013 7:47

Strana práv občanů – zemanovci ve svém volebním programu slibuje oživení civilní obrany. Brigáda civilní obrany by podle představ SPOZ byla součástí integrovaného záchranného systému.

Zemanovci by rádi oprášili brigádu civilní obrany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Do čela SPOZ byl zvolen Zdeněk Štengl

„Obnovíme brigádu civilní obrany s třemi samostatnými útvary. Civilní obrana bude začleněna jako trvalý organický prvek integrovaného záchranného systému pro řešení mimořádných situací,“ napsali si podle informací Novinek.cz zemanovci do volebního programu.

Jako jeden z důvodů pro obnovení brigády civilní obrany prý SPOZ uvádí, že o nasazení vojáků při živelních pohromách dosud musí rozhodnout nejdřív vláda. V případě zvlášť vyčleněného útvaru by jeho členové vyjížděli okamžitě.

Mluvčí zemanovců Vladimír Kruliš, který je zároveň místopředsedou strany, vysvětlil, že brigáda civilní obrany by se doplňovala a vzájemně zastupovala s armádními ženisty.

Poválečná civilní obrna byla zrušena v roce 1993. Deník Právo upřesňuje, že momentálně mají řešení mimořádných situací na starosti vojenské záchranné útvary. „Těm ale zvoní hrana,“ píše deník.

CO se vrací do školních osnov

Sociální demokracie má na věc jiný názor. Podle ní je takový plán příliš finančně náročný a proto ho nepodporuje. Brigádu civilní obrany prý navíc považuje za nadbytečnou, protože tuto oblast nyní mají v rámci integrovaného záchranného systému na starosti hasiči. V případě armády prý ČSSD volí jinou cestu, a to zachování vojenských záchranných útvarů.

Něco na způsob dřívější branné výchovy se letos vrátilo do škol v podobě "Ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí". Právo píše, že téma se vrátilo do osnov právě proto, že lidé jsou po zrušení CO „naprosto neinformováni“, jak se chovat při zvláštních událostech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skoro jsem se počural.“ Hledání migrantů u hranic s Německem: Zveřejněno VIDEO

7:06 „Skoro jsem se počural.“ Hledání migrantů u hranic s Německem: Zveřejněno VIDEO

Kristova noho a tohle má volební právo. Kluci se svezli vlakem! Sami a bez dozoru! Nejen těmito uště…