Zemanovci prý podpoří menšinovou vládu ČSSD i s předsedou Sobotkou

16.10.2013 8:31

Nejsme strana jednoho muže a nechci strhávat pozornost jen na sebe. Tak zdůvodnil v rozhovoru pro Hospodářské noviny předseda Strany práv občanů - zemanovci Zdeněk Štengl to, že i v době předvolební kampaně se drží v pozadí a média nevyhledává. Přiznal také, že si takový průběh předvolební kampaně, jaký probíhá nyní, nepředstavoval.

Zemanovci prý podpoří menšinovou vládu ČSSD i s předsedou Sobotkou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPOZ Zdeněk Štengl

„Takhle jsem si to nepředstavoval. Zejména ze strany médií,“ uvedl Štengl na otázku, jak se cítí ve vrcholící volební kampani.

Na námitku novinářky, že to zvenčí vypadá, jakoby stranu řídil Martin Nejedlý či Vratislav Mynář, uvedl, že ve straně se rozhoduje kolektivně. „Já jsem předsedou strany, který koordinuje všechny kraje a vede politickou radu, na druhou stranu kolega Martin Nejedlý je mým statutárním zástupcem, prvním místopředsedou a má na starosti ekonomiku, a Vratislav Mynář je krajským předsedou.“

Zopakoval stanovisko SPOZ, že pokud se tato strana dostane do sněmovny, zůstane v opozici, nebo bude tolerovat menšinovou vládu. Za podmínky, že vládní strana by musela mít ke SPOZ blízko a nesměly by mezi nimi být větší rozpory. Odmítl, že by podporu menšinové vládě ČSSD podmínili tím, že vládu povede Michal Hašek, a ne Bohuslav Sobotka, kterého kritizuje jak prezident Zeman, tak Vratislav Mynář.

Zákon o prokázání původu majetku je prioritou

Zopakoval také, že jednou z priorit SPOZ je prosazení zákona o prokazování původu majetku: „Podle občanského zákoníku má občan právo vlastnit. Pokud si ale vezmu jeho daňová přiznání, a vidím, že si od roku 1990 vydělal dejme tomu 10 milionů, ale pak zjistíte, že odjel na Bahamy nebo tady má nemovitosti za stamiliony, tak něco není v pořádku. To jsou ty velké ryby, po kterých bychom chtěli jít.“

Na námitku, jak by se postupovalo v případě, že podezřelé majetky jsou napsány na zahraniční offshore společnosti, odpověděl: „Nejdřív musíme ten zákon přijmout, nastavit si určitá kritéria a potom najít mechanismus. To není tak, že bych vám mohl odpovídat teď hned.“

Na námitku redaktorky, že financování předvolební kampaně SPOZ není příliš průhledné, že nejsou zveřejněni sponzoři, Štengl odvětil: „No a co byste tam chtěla hledat? To abyste se zase mohla ptát sponzorů, co jsou zač a jestli nám dali peníze?“ Po reakci žurnalistky, že přesně to by dělala, dodal: „Já vím, dovedu si představit, jak byste zase poškodili naše sponzory. Vy redaktoři byste zase běhali a hledali, jak nás poškodit. A navíc byste zase chodili jenom kolem nás.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…