Zemanovi odpůrci věří v opakování příběhu Andreje Kisky. A ani napodobování Trumpa prý prezidentovi nepomůže

31.03.2017 7:27

Pokud bude prezident Miloš Zeman a především jeho mluvčí Jiří Ovčáček vystupovat proti dalším účastníkům boje o Hrad, mohlo by se to stávající hlavě státu hodně vymstít, varují páteční Lidové noviny. Své o tom ví slovenský premiér Robert Fico, který před třemi lety vedl tvrdou konfrontační kampaň proti Andreji Kiskovi – a prohrál.

Zemanovi odpůrci věří v opakování příběhu Andreje Kisky. A ani napodobování Trumpa prý prezidentovi nepomůže
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.

Když Miloš Zeman oznamoval, že bude obhajovat post prezidenta republiky, tvrdil, že nebude útočit na své protikandidáty. A pokud budou útočit oni na něj, nechá to bez povšimnutí. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se však rozhodl jít jinou cestou. Místo svého šéfa tvrdě útočí na prezidentovy protikandidáty – v poslední době především na bývalého předsedu Akademie věd ČR Jiřího Drahoše. A ten by na tom nakonec mohl vydělat, jak ukázal slovenský prezidentský souboj mezi Robertem Ficem a Andrejem Kiskou.

„Je to velmi zajímavý příběh, z mého pohledu byl nečekaný. Inspirující je pro mě však hlavně německý Joachim Gauck,“ vyjádřil se k tématu Drahoš.

Podobně se na to dívá i další prezidentský kandidát Michal Horáček. „Pana prezidenta Kisky si velmi vážím. Ale cítím se být Michalem Horáčkem,“ sdělil deníku další Zemanův protikandidát textař Michal Horáček.

Zopakuje Zeman chyby Roberta Fica?

Zeman by ale mohl zopakovat ještě jednu Ficovu chybu. Když dlouholetý slovenský premiér kandidoval na prezidenta, odmítal se osobně zapojovat do kampaně. Spoléhal jen na to, že je na Slovensku nejznámějším a populárním politikem. A jak již bylo řečeno, prohrál. Zeman se rozhodl jít podobnou cestou, když odmítl účastnit se debat prezidentských kandidátů.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Popularita Andreje Babiše a jeho hnutí ANO navíc ukázala, že je „in‘ tvrdě se stavět proti tradičním politikům. Miloš Zeman je v politice 25 let, zatímco Michal Horáček a Jiří Drahoš v politice nikdy nebyli. To by mohlo jak jednomu, tak druhému pomoct. Ve prospěch Horáčka mluví fakt, že jde o člověka, který si může celou kampaň financovat sám a nebýt pak nikomu zavázán. V tom se podobá Kiskovi.

Horáček je navíc známější než Drahoš, na což upozorňuje i politolog Tomáš Lebeda. Češi jsou podle jeho názoru zvyklí na to, že prezidentem je zkušený politik a to zase mluví ve prospěch Miloše Zemana.

Zeman a Trump

Komentátor Petr Kamberský k tomu dodává, že Miloš Zeman se rád staví do role amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jenže Trumpem není. Americký miliardář vstupoval do politiky jako nový hráč, který se tvrdě vymezoval proti Hillary Clintonové. Ta slibovala, že bude pokračovat v politice Baracka Obamy. A prohrála. Zeman teď slibuje, že bude dělat dalších pět let to, co dělal posledních pětadvacet, resp. pět let.

„Miloš Zeman sám sebe označil titulem Czech Donald Trump, český Donald Trump. Ta nálepka má jistou logiku, ale v nadcházejícím volebním klání bude mít úřadující hlava státu úplně obrácenou roli. Zemana s Trumpem pojí kreativní práce s fakty, opírání se spíše o rurální část populace než o městské vrstvy a v neposlední řadě poměrně nevybíravý slovník. Ale ve volbách bude zastávat úplně jinou roli, než měl loni Donald Trump,“ soudí Kamberský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

17:04 My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

Do svého pořadu Podtrženo sečteno na XTV si Luboš Xaver Veselý pozval znovu komentátorku Karolinu St…