Zemanovo udílení cen kamarádům je podle deníků tragikomické

29. 10. 2018 6:04

Udílení státních vyznamenání kamarádům prezidenta Miloše Zemana je tragikomické a vede k poklesu významu ocenění. Vedle osobností, které si vyznamenání opravdu zaslouží, vyvolává ocenění některých dalších lidí přinejmenším hluboké rozpaky. V dnešních komentářích k nedělnímu udílení vyznamenání na Pražském hradě to píší české deníky.

Zemanovo udílení cen kamarádům je podle deníků tragikomické
Foto: screen ČT
Popisek: Prezident Miloš Zeman

"Seznam těch, které k letošnímu 28. říjnu ocenil prezident Zeman, je v podstatě takové tragikomické čtení. Vedle vojáků, kteří položili život ve službě, odbojářů, vědců a lékařů tvoří výběr laureátů z kulturní a umělecké sféry vskutku pozoruhodnou sestavu, které vévodí komunistický básník. V jeho záři bledne i hvězda Michala Davida," píše se v komentáři Lidových novin.

Komentátor Hospodářských novin (HN) označil udílení vyznamenání za "zemanovskou směsici nejkvalitnějšího zrna a obyčejných plev". "Vyznamenání úctyhodných osobností bylo v reálném čase devalvováno omedailováním ordinérních osob, pro jejichž ocenění se v zákoně o státních vyznamenáních hledá důvod opravdu těžko," píše. Ocenil ale prezidentův projev, který udílení vyznamenání předcházel.

Mladá fronta Dnes (MfD) v komentáři lituje, že se ani letos nepodařilo využít k zakopání příkopů mezi Zemanem a jeho kritiky. "Ti, kdo ostentativně trhali pozvánky, se snížili na Zemanovu úroveň. A prezident se snížil na úroveň těch, kdo používají největší oslavu státu jako politický klacek," uvádí deník.

Někteří lidé navržení na vyznamenání řády od Zemana podle MfD odmítají, ale tím se jen posiluje začarovaný kruh. "Aby si nenabíhal na vidle, musí Hrad o to víc hledat nominanty jen mezi lidmi duševně spřízněnými, eventuálně bezpečně mrtvými. Což odradí další a další na jevišti i v hledišti," píše komentátor. Okruh dekorovaných se tak bude dál zužovat na lidi blízké Hradu. "Váha nejvyšších státních metálů se smrskne na Zemanovu osobní pochvalu, kterou slušný člověk odmítá ani se jejího udílení neúčastní," doplňuje.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO: „Běžte pryč!“ Macron seřval Izraelce. Někam mu totiž vlezli

11:40 VIDEO: „Běžte pryč!“ Macron seřval Izraelce. Někam mu totiž vlezli

Francouzský prezident Emmanuel Macron měl během své návštěvy Izraele, kde se účastní mezinárodního f…