Zemanův Mynář dnes zřejmě podá rozklad k NBÚ proti neudělení prověrky

07.10.2015 7:18

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář dnes zřejmě podá k Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) rozklad proti neudělení prověrky na stupeň přísně tajné. Podání rozkladu avizoval hned poté, co koncem září dostal od NBÚ k udělení prověrky záporné rozhodnutí. Dnešní termín podání ohlásil prezident Miloš Zeman. Prověrku Mynář potřebuje, aby mohl přistupovat k některým utajovaným dokumentům.

Zemanův Mynář dnes zřejmě podá rozklad k NBÚ proti neudělení prověrky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléř Vratislav Mynář

Zeman ČTK řekl, že rozklad by měl dnes Mynář podat předtím, než s prezidentem odletí na zasedání prezidentů zemí Visegrádské čtyřky. Prezident také uvedl, že Mynáře neodvolá, dokud nebude mít výsledek odvolání. Naznačil, že počká i na rozhodnutí o případné kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.

Kasační stížnost může Mynář podat, pokud NBÚ odmítne jeho rozklad. Stížnost ke správnímu soudu už ale nemá odkladný účinek. Podle médií by rozhodování soudu mohlo trvat poměrně dlouho, Mynář by tak ve své funkci mohl zůstat až do konce nynějšího Zemanova volebního období.

Mynář o prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale podle médií začalo zhruba o rok později. Důvody rozhodnutí NBÚ nejsou známy, spekuluje se ale o tom, že by úřadu mohly vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty. Mynář to v minulosti opakovaně odmítl.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevytiskli jim 2 miliony kusů novin proti Babišovi. A teď přišel řev

11:35 Nevytiskli jim 2 miliony kusů novin proti Babišovi. A teď přišel řev

Šéfredaktor serveru Forum24.cz Pavel Šafr chtěl před volbami rozeslat lidem miliony výtisků svých no…