Zemanův exministr: Dříve se rozkrádání společného majetku trestalo, dnešní režim na něm stojí

05.12.2013 17:03

Bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD Ivan David polemizuje na serveru Prvnízprávy.cz s názory ústavního právníka Zdeňka Koudelky. Podle Davida by se Koudelkův názor dal shrnout asi takto: Jestliže někdo ukradne všem část veřejného vlastnictví, musí mu být celospolečenskou garancí (tedy zákony) zajištěna nedotknutelnost vlastnictví toho, co ukradl. Společné vlastnictví tak celospolečenskou ochranu podle Koudelky nepotřebuje, soukromé ano.

Zemanův exministr: Dříve se rozkrádání společného majetku trestalo, dnešní režim na něm stojí
Foto: ivandavid.cz
Popisek: Bývalý ministr zdravotnictví Ivan David
reklama

V devadesátých letech mnoho naivních lidí věřilo, že ti, kteří organizovaně rozkrádají veřejné vlastnictví, přispějí k všeobecnému zvýšení životní úrovně. Komu nestačilo k pochopení, že tomu tak nebude, ani 24 let, nezaslouží shovívavé označení "naivní", píše server s odvoláním na slova exministra Davida, který tak reagoval na komentář právníka Zdeňka Koudelky, jenž byl zveřejněn na témže serveru.

„Že jsme všichni byli nedobrovolně zbaveni veřejného vlastnictví, které sloužilo všem, ústavnímu právníkovi Koudelkovi nevadí. Náš společný majetek ochranu nezaslouží. Ochranu zaslouží až když byl uloupen. Jakou `náhradu` dostali občané za faktické ukradení veřejných vodovodů, vodáren a vodních zdrojů? `Náhradou` je jim nominálně stonásobné zdražení vodného (ve skutečnosti reálně `jen` desetinásobné). Protože noví majitelé zaplatili za slepicí snášející zlatá vejce jen zlomek její skutečné hodnoty, byla všem ostatním skutečná hodnota plus neúměrné zvýšení vodného minus onen zlomek ukradena. Jak bylo naloženo s tím, co bylo takovou privatizací utrženo? Bylo to investováno do předražených zakázek - čili zčásti opět rozkradeno,“ píše se na serveru.

Podle Davida má Zdeněk Koudelka právo se vymezovat proti ideologiím, které majetek "zespolečenšťovaly". Nepoctivé prý je, že se nehlásí k ideologii, která právě vládne a jejíž přijetí bylo nutnou (nikoli postačující) podmínkou jeho kariérního růstu. Bylo by poctivé, kdyby přiznal, že je stoupenec neoliberalismu.

Jenže Zdeněk Koudelka se snaží vystupovat jako hlasatel čisté vědy a zřejmě shůry daného práva bez vlivu ideologie. A to je nepoctivé, zdůraznil závěrem Ivan David.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

14:48 Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

O délce doby přetrvávání protilátek po prodělání nemoci covid-19 se v posledních měsících vedly dlou…